Domácí

Nemáte roušku? Vyrobte si ji snadno sami doma, radí rektor ČVUT

Rektor ČVUT v Praze Vojtěch Petráček přišel se snadným a efektivním návodem, jak si doma vyrobit masku proti koronaviru. Ta je vyrobená z PET lahve, kterou ve své domácnosti najde snad každý. V současné situaci, kdy se Českem šíří nákaza koronavirem může být tento návod velmi užitečný.

"Vymyslel jsem si před několika dny takový štít s jednoduchým filtrem, který může být vylepšený nanotkaninou. Ten by mohl fungovat,“ řekl rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Návod je naprosto jednoduchý: Prázdnou PET láhev o objemu dva litry nastřihnout podle nákresu níže a vnitřní části řezů oblepit těsněním na okna pro pohodlí. Dále poblíž uší protáhnout PET skrze dírku gumičku a přelepit, aby to těsnilo, stojí na facebooku ČVUT.

Zdroj: ČVUT

"Nakonec je důležité vložit filtrační náplň. V tuto chvíli to může být například mnoho vrstev papírových ručníků, později nanovláknová vrstva a desikátor,“ uvedl rektor.

Související obsah

Podle Petráčka je maska poměrně pohodlná. "Pokud by lidé takovou měli, výrazně se zlepší možnost, že k přenosu viru nebude docházet. Obzvláště při výdechu kapének dochází i u primitivního řešení k jejich zastavení,“ dodal.

Restaurace a bary jsou od sobotního rána zavřené. Řada z nich proto začala vařit pro hosty jídlo do krabiček. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz