Věda

Aktivita supermasivní černé díry uprostřed naší galaxie roste, tvrdí vědci

Aktivita supermasivní černé díry uprostřed naší galaxie roste, tvrdí vědci
Zdroj: X-ray: NASA/CXC/MIT/F. Baganoff, R. Shcherbakov et al.

Zdá se, že Sagittarius A*, jde o masivní černou díru uprostřed naší galaxie, pomalu ožívá. Alespoň to tvrdí studie, kterou vedla Enmanuelle Mossouxová. Podle ní z centra naší galaxie unikají záblesky v rentgenovém spektru, těch silnějších v posledních letech přibývá.

Studie zveřejněná na portálu Conrellovy university (arXiv:2003.06191) hovoří o tom, že supermasivní černá díra Sagittarius A*, která je relativně nečinná, od roku 2014 zvýšila svou aktivitu v rentgenovém spektru.

Zvýšení aktivity musí ještě podle autorů potvrdit další studie v jiných spektrech.

Astronomové sesbírali dřívější data z let 1999 až 2015 o záblescích v rentgenovém spektru, která už napovídala o tom, že přibylo jasnějších záblesků, přidali k nim novější data z období od roku 2016 do roku 2018 a celkem analyzovali 121 záblesků.

Související obsah

Studie potvrdila, že se četnost záblesků nemění, jejich intenzita ale narůstá. Tři nejsilnější záblesky byly pozorovatelné po roce 2014. Aktivita Sgr A* za poslední čtyři roky podle astronomů narůstá.

Autorka studie pak následně v závěru přidává další data, která se podařilo sesbírat v roce 2019, kdy se ve velmi krátkém období opět objevily silné záblesky, což má potvrzovat, že aktivita Sgr A* neklesá, naopak roste.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr Gazdík odvolal ředitelku Cermatu

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal ředitelku Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Michaelu Kleňhovou. Důvodem byla ministrova nespokojenost s fungováním organizace. Ta má na starosti maturitní a jednotné přijímací zkoušky.

Krátká zpráva

Za poslední rok zahynuli ve službě dva agenti CIA

Za poslední rok zahynuli ve službě dva důstojníci americké zpravodajské služby CIA. Na pamětní zeď v sídle agentury v Langley ve Virginii přibyly při každoročním ceremoniálu na jejich počest dvě hvězdy. Pracovali v utajení, jejich jména i okolnosti úmrtí jsou tajné. O rok dříve přišli při plnění úkolů o život čtyři příslušníci CIA.

Krátká zpráva

Zřícená budova pohřbila v Íránu šest lidí, desítky jsou ještě v troskách

Šest lidí zahynulo při zřícení nedostavěné budovy v nejrušnější ulici v íránském městě Abadan. Záchranáři vyprostili z trosek desetipatrového domu 34 živých, desítky lidí pohřešují. Spodní patra domu byla před několika dny zprovozněna, zatímco horní část ještě dostavovali. Policie zatkla majitele objektu i šéfa stavební firmy.

Píše se na Deník.cz