Domácí

Prodejci zneužívají epidemie: Na tyto společnosti si dejte pozor

Prodejci zneužívají epidemie: Na tyto společnosti si dejte pozor
Zdroj: Profimedia

Paniky kolem epidemie koronaviru zneužívají někteří prodejci léků, potravinových doplňků a zdravotnických pomůcek, ale i různé podvodné e-shopy. Zaměřili se na ně inspektoři, dojde zřejmě na tvrdé postihy.

Vědci po celém světě se snaží najít lék na koronavirus nebo vyvinout účinnou vakcínu. Netrpělivě na to čekají nakažení pacienti i zatím zdraví jedinci, kteří se obcházející nákazy obávají. Někteří prodejci doplňků stravy se neštítí těchto obav zneužívat a vydávají vlastní produkty za zázračná léčiva, která mají před nákazou pomoci. Zaměřila se na ně proto Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) i Česká obchodní inspekce (ČOI).

"V rámci aktuálně řešených případů inspektoři SZPI zjistili, že při propagaci doplňků stravy někteří prodejci používají zakázaná léčebná tvrzení a nepovolená zdravotní tvrzení, a to právě uváděním údajných účinků proti koronaviru," vysvětlil Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí SZPI.

Doplňky stravy jsou z hlediska právních předpisů vnímány jen jako potraviny. Proto jim nelze žádným způsobem připisovat léčebné nebo preventivní účinky, ty jsou vyhrazeny pouze léčivům.

Doplňky stravy vás nespasí. Posilování imunity je to, co v boji s koronavirem pomáhá:

Zavádějící informace k propagaci svého výrobku využila například společnost ECONOMY CLASS COMPANY s.r.o., která potravinám Joalis Imun a Joalis Gripin na svém e-shopu připisovala neoprávněná léčebná tvrzení, jako “pomáhají tělu chránit se před různými respiračními infekcemi, včetně tolik skloňovaného koronaviru“, nebo “důležitá pro zvládnutí infekce”.

“Použitím uvedených zakázaných tvrzení provozovatel porušil požadavky nařízení 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům,” vysvětlil tiskový mluvčí. SZPI se společností zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Související obsah

Správní řízení o uložení pokuty probíhá také s Filipem Vítů kvůli letákové nabídce, ve které bylo neoprávněně užito termínu “prevence koronaviru”. Letáky byly distribuovány v stanicích metra v Praze a do schránek v m. č. Praha – Prosek, dle sdělení kontrolovaného v počtu 3 000 kusů. “Informace nesmějí připisovat jakékoli potravině vlastnosti umožňující zabránit určité lidské nemoci, zmírnit ji nebo ji vyléčit, ani na tyto vlastnosti odkazovat,” definuje příslušné nařízení, které tyto letáky porušily.

Inspektoři SZPI aktuálně šetří další případy podezření na použití nepovolených léčebných tvrzení u doplňků stravy právě v návaznosti na virovou epidemii. Inspekce se bude kontrole používání nepovolených léčebných tvrzení tohoto typu u doplňků stravy věnovat i dále.

Související obsah

Strach z koronaviru využívají i některé falešné e-shopy, na které upozorňuje Česká obchodní inspekce. “Jde o anonymní provozovatele, kteří zatím jen sbírají osobní data, která se pak dají využít třeba pro telefonní marketing, ale v budoucnu by mohli chtít od spotřebitelů i peníze za výrobky, které třeba ani neodešlou, jako se to děje u mnoha dalších podvodných anonymních webů,“ uvedl ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný. ČOI na svých stránkách zveřejňuje aktuálně známé rizikové weby, kterých je už 750.

Na seznam nově přibývají weby, které těží ze strachu z koronaviru, avšak spotřebiteli očekávané zboží nezašlou. Jsou to weby nabízející stále nedostatkové roušky nebo teploměry. Jako provozovatel webu není uveden nikdo, stránky jsou tedy zcela anonymní a spotřebitel neví, s kým uzavírá kupní smlouvu a vůči komu může nárokovat svá práva. Pozor si dejte například na weby infrateplomer-cz.com nebo rouska-na-usta-cz.com.

Dalším trendem, který spotřebitele aktuálně trápí při objednávání zboží na internetu, jsou tzv. “přeprodejci zboží“. Jedná se o jakési „nákupní galerie“, kde spotřebitel netuší, s kým uzavírá kupní smlouvu. Podnikatelé často jen inkasují peníze a pak odmítají řešit reklamace, nebo zákonnou možnost odstoupit od kupní smlouvy bez udání důvodu. Přeprodejce poznáte i podle toho, že jedinou možností je u něj platba předem, žádná dobírka nebo osobní vyzvednutí. Zboží zpravidla putuje z Číny, a to i několik měsíců. Kvalita většinou neodpovídá očekávání. I takové stránky se již objevují na seznamu rizikových webů ČOI.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz