Koronavirus

Koronavirus míří do chudých částí světa: Škody by mohly být obrovské

Koronavirus míří do chudých částí světa: Škody by mohly být obrovské
Zdroj: Profimedia

Pandemie koronaviru momentálně nejvíce řádí v Evropě, i nejvíce vyspělá země našeho světadílu mají se zákeřnou infekcí obrovské problémy. Virus se však pomalu začíná šířit do míst, kde jsou vymoženosti moderní medicíny velmi vzácným zbožím. Pro některé státy Jižní Ameriky a Afriky tak začíná fatální nebezpečí.

V Africe zatím dosáhl počet nakažených více než 800 případů, v Latinské americe se už čísla blíží 2000 nemocným. Je tak patrné, že šíření koronaviru je tam sice teprve na začátku, při pohledu na stav tamního zdravotnictví se však dá už nyní odhadnout, že může napáchat opravdu velké problémy.

"Mnoho afrických zemí nemá izolační oddělení ani dostatek zdravotníků, kteří by byli schopni reagovat na nárůst pacientů s COVID-19," uvedla doktorka Ngozi Erondu, vedoucí výzkumná pracovnice v Centru pro globální zdravotní bezpečnost.

Situaci dokresluje krátký pohled do afrického Mali. Jeden plicní ventilátor tam připadá na milion obyvatel, celkově je tak v zemi asi dvacet kusů této techniky na pomoc nemocným při selhávání dýchacích cest. Podobná situace je také v Libérii nebo Burkina Faso, ani ostatní státy černého kontinentu na tom nejsou o mnoho lépe. 

Související obsah

Latinská Amerika bohužel pociťuje stejné problémy, například v Peru je k dispoci asi 350 lůžek na jednotce intenzivní péče pro 35 milionů obyvatel této země. Venezuela je pak ve zdravotním indexu připravenosti zemí na pandemii téměř na samotném chvostu.

Hlavním důvodem nedostatku vybavení jsou samozřejmě finance, většina států z těchto částí světa si drahou techniku nemůže dovolit. 

Související obsah

"A I kdyby ventilátory poskytly ostatní země, nedostatek kvalifikovaných lidí znemožní jejich obsluhu," vyřkl smutnou pravdu doktor Bernard Olayo, zakladatel Keňského centra pro veřejné zdraví a rozvoj.

Země tak spoléhají na především na prevenci a začínají hledat inspiraci v opatřeních z Evropy, například omezení vycházení z domu a menší kontakt mezi lidmi.

kč, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz