Zajímavosti

Nutná dezinfekce ničí a vysušuje kůži: Takhle své ruce ochráníte

Nutná dezinfekce ničí a vysušuje kůži: Takhle své ruce ochráníte
Zdroj: Thinkstockphotos

Časté mytí rukou a silná dezinfekce je pro pokožku velký nápor. Všimli jste si, že je vaše pokožka najednou vysušená, šupinatá, vyskočila vám dokonce vyrážka nebo máte do krve rozpraskaná místa? Místo, abyste omezili nutnou hygienu, připojte vhodnou péči a hydrataci.

Pokožku vysušuje již samotné častější mytí, v těchto dnech je ale nezbytné. Dobře kůži na rukách není ani v gumových rukavicích, nevzdávejte se jich však, v hromadné dopravě nebo obchodech zvyšují vaši šanci, že se případné nákaze ubráníte. Nevzdávejte se v žádném případě toho, co vás chrání.

Namísto toho zintenzivněte péči, kterou svým rukám věnujete. Je třeba je hydratovat, pomoci rychleji hojit a zamezit dalšímu zhoršování stavu.

MYTÍ

Když přijdete zvenku, je jasné, že sáhnete po účinném antibakteriálním přípravku. Musíte-li trávit čas v práci, nejspíš se několikrát denně ošetřujete i dezinfekcí. To pokožku hodně namáhá. Vsaďte tedy na šetrnější přípravky, kterými se můžete mýt doma, například před jídlem nebo po toaletě, kdy vám postačí běžně účinný mycí přípravek.

Nepodceňujte techniku mytí, hodně lidí v ní chybuje:

Kupte si mýdlo s hydratačními účinky, nebo vsaďte na přírodní přípravky. Zkuste třeba mýdlové ořechy, ty při namočení do vody uvolňují přírodní saponin a jsou vhodné i pro citlivou pokožku ekzematiků. Ulevit může i mýdlo s výtažky z Mrtvého moře, které dezinfikuje díky přirozenému obsahu oxidu zinku a soli, zároveň obnovuje přirozenou kožní bariéru. Vhodné je i pro atopiky.

Související obsah

VYSTAVOVÁNÍ CHEMII

Zkuste kůži co nejméně vystavovat jakékoli chemii, kromě nutné dezinfekce. Používejte ochranné rukavice při domácím úklidu i mytí nádobí. Eliminujte čas, kdy je pokožka rukou namáhána.

HYDRATACE

Používání mýdla sice zbavuje nežádoucích nečistot, náchylnou pokožku rukou ale vysušuje. “Odmašťuje totiž a ztenčuje ochranný povrchový film. Ruce navíc vysychají dvakrát rychleji než tváře, protože mají podstatně tenčí pokožku," vysvětluje farmaceut PharmDr. Ludvík Drnek.

Po umytí je vhodné ruce ošetřit kvalitním hydratačním krémem. “Zkuste například nějaký s obsahem betaglukanu, který podporuje imunitu pokožky,“ říká odborník. Kromě krémů můžete zkusit i hutnější másla. Například bambucké nebo avokádové díky obsahu mastných kyselin a vitaminu E zanechává ruce jemné a hladké.

Pokud potřebujete, aby se vrstva krému hned nevstřebala, ale chránila dlouhodoběji, vsaďte na gel-krémy, vytvoří na kůži jemný film. Atopici nedají dopustit ani na méně tradiční kosmetický přípravek - lubrikační gel. Do kůže se vstřebává jen velmi pozvolna a uspíší hydrataci i hojení.

Související obsah

HOJENÍ 

Je-li vaše kůže šupinatá a rozpraskaná, ranky vydezinfikujte a dopřejte rukám intenzivní masku. Budete potřebovat hodně mastný krém a bavlněné rukavice. Kůži bohatě natřete, rozhodně není na škodu nechat na povrchu nevstřebaný bílý film. Pak ruce vsuňte do rukavic a nechte je odpočívat klidně po celou noc. Nemáte-li rukavice, zabalte ruce do potravinářské fólie a ponechte tak alespoň půl hodiny. Místo krému můžete zkusit i trik našich babiček, vepřové sádlo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz