Zahraničí

Covid-19 není jako chřipka. Uznávaný expert vysvětlil, proč se tak rychle šíří

Covid-19 není jako chřipka. Uznávaný expert vysvětlil, proč se tak rychle šíří
Zdroj: Getty Images

Řada politiků i obyčejných lidí má tendenci současnou pandemii koronaviru zlehčovat slovy, že je to vlastně jen taková chřipka. Tenhle argument ovšem vyvrací renomovaný profesor Hugh Montgomery z britské University College London.

I americký prezident Donald Trump ještě nedávno láteřil, že chřipka zabije víc lidí než koronavirus a nic se kvůli ní neomezuje, nezavírá a život běží dál, připomíná portál HuffPost.

Jenže renomovaný britský expert vysvětluje, že na první pohled malé rozdíly mezi oběma nemocemi mohou mít v praxi dalekosáhlý vliv na šíření infekce.

Profesor Hugh Montgomery, který na University College London vede oddělení intenzivní péče a medicíny, na jednoduché rovnici demonstruje, jak rychle se Covid-19 šíří a proč je tak důležité nemoc co nejrychleji zastavit.

"Když chytím obyčejnou chřipku, tak v průměru nakazím 1,3 až 1,4 člověka, pokud by takové dělení bylo vůbec možné. Když se takhle chřipka předá desetkrát, tak já budu zodpovědný za 14 nakažených chřipkou," vysvětluje Montgomery.

Související obsah

Koronavirus je podle něj ale mnohem nakažlivější. "Takže ho každý dál předá třem lidem. To nezní jako moc velký rozdíl. Ale když to každý z těch tří předá dalším třem, tak po deseti "kolech" budu zodpovědný za nakažení 59 tisíc lidí," šokuje profesor z renomované britské univerzity.

Kompletní prohlášení Hugha Montgomeryho (v angličtině s titulky):

Většině lidí podle něj bude trochu zle, nebo se budou cítit v pohodě, ale nemoc budou dál šířit. "A pár z nich se kolem desátého dne nemoci přitíží a budou muset jít do nemocnice. Tam budou spotřebovávat zdroje, bude to stát i čas a budou pod dohledem," popisuje dál Montgomery.

A ti, jejichž zdravotní stav se opravdu zhorší, pak skončí na jednotce intenzivní péče. A tam už jde o život. "A tady je problém. Máme omezené zdroje, třeba počet ventilátorů, lékařů, sester. A když ten systém přetížíme, tak se o ty lidi nemůžeme patřičně postarat," trápí Montgomeryho.

A tak nabádá k zodpovědnosti. "Pokud jste tak nezodpovědní, že je vám fuk, jestli chytnete chřipku, uvědomte si, že nejde o vás, ale o všechny kolem vás," apeluje na závěr britský profesor intenzivní medicíny.

Podívejte se, jaká opatření Velká Británie kvůli koronaviru zavádí:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz