Zajímavosti

Teplo šíření koronaviru nezastaví, tvrdí nová studie. Jen ho zpomalí

Teplo šíření koronaviru nezastaví, tvrdí nová studie. Jen ho zpomalí
Zdroj: Getty Images

Šíření koronaviru se podle nové studie v létě výrazně zpomalí, avšak nezastaví. Podle čínských vědců ale každý stupeň nebo procento vlhkosti sníží přenositelnost nákazy. Předchozí výzkum přitom hovořil o tom, že koronavirus v teplotě nad 30 stupňů Celsia vůbec nepřežije.

Velkým bojovníkem proti novému typu koronaviru může být sama příroda. V Číně spolu s nástupem jara a oteplením klesl počet nakažených a v minulém týdnu už provincie Chu-pej, odkud se nemoc rozšířila, nehlásila žádné nové přenosy mezi tamními obyvateli. Píše o tom portál Daily Mail.

Výzkumníci ze dvou univerzit v Pekingu zkoumali přenosnost koronaviru ve stovce čínských měst. "Vysoké teploty a relativně vysoká vlhkost výrazně snížily míru přenosu nemoci Covid-19," uvedli autoři studie. Podíl na poklesu případů mají ale také drastická opatření, která Čína zavedla.

Odborníci proto do svého výzkumu vybrali města, ve kterých bylo mezi 21. a 23. lednem nejméně 40 případů nákazy. Sledovali odhadovaný počet přenosů mezi lidmi, teploty a vlhkost ještě před 24. lednem, kdy vláda začala města uzavírat do karantény.

Související obsah

Od vypočítané míry přenosnosti pak odečetly další faktory, jako je hustota zalidnění či hranice chudoby v daném místě. Odhadli tak hodnotu, která určuje počet lidí, kterým průměrně jeden nakažený dokázal nemoc přidat - 2 až 2,5. Jediný stupeň Celsia a jedno procento vlhkosti snižovaly hodnotu o 0,038 až 0,0224.

Vědci ale zároveň vyvrátili domněnku, kterou šířil i americký prezident Donald Trump - že koronavirus vyšší teploty vůbec nepřežije. Léto samotné nákazu nezastaví a lidé by na to neměli spoléhat. Navíc hrozí, že se může koronavirus vrátit na podzim.

Podívejte se na reportáž TV Nova o situaci kolem koronaviru ve světě:

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz