Počasí

Meteorologové varují před mrazem, nebezpečí hrozí hlavně zemědělcům

Chladné počasí ještě několik dní vydrží, v následujících dnech by se měla navíc objevit oblačnost, ve středních polohách může místy sněžit. Meteorologové ve čtvrtek dokonce vydali výstrahu před nočními mrazy, které mohou poškodit vegetaci. Oteplovat by se mělo začít od soboty, v příštím týdnu mohou teploty přes den přesáhnout 20 °C.

Česko v posledních dnech svírala zejména v noci zima, na některých stanicích padaly teplotní rekordy, přes den pak na mnoha místech panovala jasná obloha. Podobný ráz počasí nás čeká i ve čtvrtek, kdy bude podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) převážně jasno až polojasno. Teploty by měly přes den vystoupat k 9 a 13 °C.

V noci na pátek bude opět pořádná zima. Meteorologové kvůli tomu vydali výstrahu před mrazem ve vegetačním období. Výstraha před mrazem je platná od půlnoci v částech Kraje Vysočina (Bystřice nad Pernštejnem, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Třebíč), v celém Jihomoravském a Zlínském kraji a v částech Olomouckého kraje (Hranice, Konice, Lipník nad Bečvou, Litovel, Mohelnice, Olomouc, Prostějov, Přerov, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh). Výstraha končí v pátek v 9:00.


Hrozí poškození vegetace. "Zeleninu a nízké rostliny je možno zakrýt světlou netkanou textilií, která může být ponechána i více dní až do odeznění ranních mrazů. V případě stromů je možno použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je lehký postřik/orosování porostů drobnými vodními kapičkami v období záporných teplot (zpravidla před východem Slunce), nebo dýmování/zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu v bezprostřední blízkosti stromů," doporučuje ČHMU.

V pátek bude přes střední Evropu přecházet studená fronta, za kterou k nám pronikne chladnější vzduch. Přes den bude kolem 7 až 11 °C. Během dne se od severozápadu začne zatahovat, místy se mohou objevit přeháňky, v polohách nad 700 metrů pak může sněžit.

Nejnižší noční teploty se v sobotu dostanou k 3 až -1 °C, přes den pak bude podle ČHMÚ kolem 8 až 12 °C. Mělo by být převážně oblačno, zejména na severu se místy mohou objevovat přeháňky, které budou v polohách nad 600 metrů sněhové. Později se od západu začne vyjasňovat.

Noc na neděli bude opět mrazivá, teploty mohou klesat k 0 až -4 °C, přes den by pak mělo být kolem 11 až 15 °C. Podle meteorologů by mělo opět panovat jasné počasí.

Související obsah

V pondělí by pak podle ČHMÚ mohly teploty vystoupat ke 14 až 18 °C, do čtvrtka by se mohlo oteplit až na 22 °C. Meteorologové opět předpovídají jasnou až polojasnou oblohu.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz