Domácí

Herci se bouří proti vládě: Na vaši finanční pomoc nedosáhneme!

Herci se bouří proti vládě: Na vaši finanční pomoc nedosáhneme!
Zdroj: Getty Images

Program na podporu živnostníků, které poškodila opatření spojená s koronavirovou krizí, se nelíbí hercům a dalším umělcům. Mnozí z nich se totiž nevejdou do kritérií, které nastavilo ministerstvo financí, a na kompenzaci tak nebudou mít nárok. Ministryně financí Alena Schillerová připouští, že se návrh ještě změní.

Na finanční pomoc měly mít dle slov ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) nárok všechny OSVČ včetně tzv. svobodných povolání, jako jsou umělci, zpěváci, herci, tanečníci či architekti. Herecká asociace se přesto proti Programu 25, jak byla pojmenována podpora pro živnostníky, ohradila. "V současné době jsme zklamáni z podmínek, které musí OSVČ splnit, aby se účastnila Programu 25," prohlásil prezident asociace Ondřej Kepka.

Konkrétní podmínkou, která jim leží v žaludku, je pokles příjmů o 10 % v období od ledna do března. "Naše profese, a nejde teď samozřejmě jen o herce, ale třeba o scenáristy či režiséry, choreografy atp., nemají pravidelné příjmy – ba právě naopak. Honoráře se proplácejí často s mnohatýdenním zpožděním a výjimkou není odložená splatnost i několik měsíců," vysvětluje Kepka.

Současné podmínky jsou podle něj nastaveny tak, že někdo může mít štěstí, že zcela náhodou v lednu minulého roku obdržel větší honorář za dlouhodobou práci a v lednu tohoto roku ne. Někdo naopak bude mít smůlu, že větší sumu dostal letos. "Oba dva tyto případy tak mohly být postiženy stejně "virovou krizí", ale jeden na program dosáhne a druhý ne," kritizuje program Kepka.

"Co je však ještě horší: většina nás pocítí problémy až v průběhu dubna a dalších měsíců, kdy nedojdou faktury, protože projekty byly zrušeny," pokračuje. "Naše profese totiž nemají klasické tržby, nedostáváme peníze ihned po provedené práci v nějaké provozovně - jako třeba kadeřnice. Ta zcela logicky pocítila problémy už v březnu," vysvětluje Kepka.

Související obsah

Herecká asociace proto navrhuje, aby se při odškodnění OSVČ dalo vycházet i z doložení zrušených projektů, např. domluvených zakázek či divadelních představení. "Pokud zůstane podpora se současnými parametry, stane se z ní zcela nespravedlivá dotace, která se naprosto mine účinkem," konstatoval Kepka.

Finální podoba programu se ještě může změnit, jak uvedla mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová, ale i samotná ministryně financí. "Chci vám říct, že všechny vaše reakce a připomínky k programu pro OSVČ Pětadvacítka velmi pozorně vnímám. Program musí být jednoduchý, rychlý a hlavně dostupný všem skutečně postiženým subjektům. Našim záměrem nebylo ho znepřístupnit, ale najít co nejspravedlnější model," vyjádřila se Schillerová.

"Pokud se nezanedbatelná část zasažených OSVČ do kritérií z různých důvodů nevešla, tak program spravedlivý nebyl. Pracujeme na úpravě," dodala.

Pandemie komplikuje životy všem, v kritické sitauci jsou i lidé bez domova. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz