Ekonomika

Jedni mají práce moc, druzí málo. Hospodářská komora firmy propojuje

Hospodářská komora připravila program pro podniky, které se v této době potýkají s nedostatkem práce pro své zaměstnance, ale i pro ty, které mají opačný problém. Vzájemně se je snaží propojit.

Jen za první dva dny fungování tohoto programu se do něj zapojilo přes 200 firem. Databáze je určena pro zaměstnavatele, samotní lidé se do ní hlásit nemohou.

Kvůli protiepidemiologickým opatřením řada podniků omezila výrobu nebo dočasně zavřela. Pro své lidi tak nemají práci. Jsou ale i firmy, kterým třeba kvůli karanténě nebo péči o rodinné příslušníky lidé naopak chybí. Právě je se rozhodla propojit Hospodářská komora a vytvořila projekt Zachraň práci, který jim má umožnit půjčovat si pracovníky navzájem.

"Lidé zůstávají v zaměstnaneckém poměru, ale jdou pracovat dočasně do té druhé firmy. Ale nesmí mít nižší mzdu, než v té firmě, kde jsou zaměstnáni," vysvětluje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Ke čtvrtku na tomto portálu firmy poptávají přes 700 pracovníků - nejčastěji řemeslníky, pracovníky ve stavebnictví, operátory výroby nebo skladníky. Firmy naopak nabízejí nejčastěji zaměstnance z řad dělnických profesí, stavebnictví a služeb jako jsou třeba úklid, pohostinství nebo cestovní ruch. Na portálu je aktuálně zaregistrovaných přes 2000 lidí čekajících na práci.

Související obsah

Pro registraci do systému Zachraň práci stačí vyplnit snadný dotazník podle toho, jestli poptáváte nebo hledáte pracovní sílu. Odezva přijde buď telefonicky nebo e-mailem.

Portál pomáhá hledat zaměstnance třeba i pro Českou poštu, která má v současné době nedostatek lidí. Cestu ze současné situace se snažili najít i účastníci online debaty s názvem Anti-Panic Conference (konference proti panice), které se zúčastnily špičky českého byznysu. Vystoupila na ní i bývalá ministryně zahraničí USA a pražská rodačka Madeleine Albrightová.

V průběhu konference se snažili šéfové řady předních světových firem předat ostatním nápady, jak pokračovat v podnikání v nynější nelehké situaci. Mluvili ale i tom, jaké dopady budou mít současná opatření na ekonomiku.

Více podrobností naleznete v přehledu Anežky Vrbicové:

pez, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz