Domácí

Covid-19 je jiný než ostatní viry, tvrdí odborníci. Léto ho možná nezastaví

Odborníci se nemohou shodnout na tom, zda múže mít na šíření koronavirové nákazy vliv počasí. Například u chřipky většinou s teplejším počasím epidemie odezní. Jestli to tak bude i u pandemie Covid-19, ukáží následující týdny.

Zatímco epidemie chřipky zpravidla s jarem ustupuje, u Covid-19 to tak jisté není. "U koronaviru jsme trochu spoléhali na to, že se to stane také. Že v těch letních měsících zmizí, ale neděje se to. Není zatím zřejmé, jestli je to sezónní onemocnění," říká epidemiolog Roman Prymula.

"Tenhle virus je takový záludný, chová se divně. Chová se jinak než ostatní virové infekce," tvrdí ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. "U koronaviru se to opravdu neví, protože lidstvo s ním ještě žádné léto nezažilo," doplňuje ji praktický lékař Cyril Mucha.

Obecně je podle odborníků virům příjemnější vlhké a chladnější počasí, než sucho a horko. Mráz prý nevadí. "Viry se uchovávají při -70 °C, takže zmražení jim neuškodí. A co se týče vlhkého prostředí, v tom ony přežívají," vysvětluje Jágrová.

Související obsah

 

Přesto jsou typy virů, kterým se daří i v horku. Asi každý zná letní virózy, které se projevují průjmy a zažívacími problémy. "Většinou je v létě výrazně menší výskyt virů, které napadají dýchací cesty," vysvětluje Mucha.

Některým se daří i celoročně. Například virům, které způsobují opary. "Kam patří Covid-19, nevíme, ale víme, že pro zvládnutí jakýchkoliv viróz je nutná dobrá imunita," říká farmakoložka Lucie Kotlářová.

"Určitě bych apeloval na lidi v tuto chvíli, aby vyrazili ven. Určitě si vemte roušky a vyražte do přírody," radí Mucha. Je potřeba rovněž posilovat imunitu a jíst víc ovoce a zeleniny. Důležité jsou vitaminy C a D a také omega 3 mastné kyseliny, například z rybího tuku.

Jana Slavíková, Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz