Zahraničí

Mimořádné poselství královny, páté za 68 let vlády: "Přijdou lepší časy!"

Britská královna Alžběta II. se rozhodla kvůli pandemii pronést projev k národu. Byl podle BBC teprve pátým mimořádným poselstvím za 68 let její vlády. Ve Velké Británii se koronavirem zatím nakazilo necelých 48 tisíc lidí a téměř pět tisíc nákaze podlehlo. Nemoc prodělal také nástupce trůnu princ Charles.

"Promlouvám k vám v období, které je pro nás stále náročnější. Jedná se o období narušení chodu naší země. Narušení, které některým přineslo zármutek, mnohým finanční potíže a nám všem obrovské změny v každodenních životech." Tak zní slova, která pronesla britská královna Alžběta II. v neděli večer.

"Chtěla bych poděkovat všem v první linii národní zdravotní služby, všem pečovatelům, těm, kteří nesobecky přispívají svou každodenní službou mimo své domovy. Chtěla bych poděkovat také vám všem, kteří zůstáváte doma. Pomáháte tím ochraňovat ty zranitelné a mnohé rodiny zachráníte před bolestí, kterou zažili ti, kteří o své blízké přišli," řekla.

"Mnozí cítí bolest kvůli odloučení od svých blízkých, ale víme, že je to ta správná věc, kterou je potřeba udělat. Tato výzva je jiná než ty, se kterými jsme se vypořádávali v minulosti. Dnes se k nám připojují všechny národy světa ve společném úsilí. Využíváme skvělé pokroky vědy. Uspějeme a ten úspěch bude patřit nám všem," pronesla.

Související obsah

"Je potřeba si uvědomit, že i když je před námi ještě mnoho úsilí, tak nastanou lepší časy. Setkáme se opět se svými přáteli a se svými rodinami," dodala královna na závěr.

Kromě tradičních vánočních poselství se jednalo o pátý mimořádný projev Alžběty II. ve funkci, píše BBC. Panovnice měla obdobný projev před osmi lety na diamantové (šedesáté) výročí své vlády, předtím před 18 lety po smrti královny matky. V minulosti k národu promluvila v době, kdy Velká Británie vstoupila do války v Perském zálivu a v den pohřbu princezny Diany.

Panovnice projev předtočila ve svém venkovském sídle - na hradě Windsor. V místnosti s ní mohl být jen jeden kameraman s ochranými pomůckami a v bezpečné vzdálenosti. Zbytek štábu musel zůstat ve vedlejším pokoji.

Královna se tímto poselstvím připojila k dalším světovým státníkům, kteří se rozhodli pronést projev k národu kvůli probíhající pandemii. Shodují se na tom, že pandemie koronaviru je největší celosvětovou krizí po 2. světové válce.

Filip Šusta, Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Fond vyplatil zemědělcům zasaženým tornádem přes půl miliardy

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vyplatil zemědělcům, které v červnu zasáhlo tornádo, už přes půl miliardy korun. Jedná se asi o 80 procent nahlášených škod. Lesy ČR vyplatily asi 34 milionů korun. Částky dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

Píše se na Deník.cz