Zahraničí

Za vraždu Kuciaka a dalších dvou lidí 23 let. Soud poslal Marčeka do vězení

Za vraždu Kuciaka a dalších dvou lidí 23 let. Soud poslal Marčeka do vězení
Zdroj: Profimedia

Soud ve slovenském Pezinku poslal na 23 let do vězení Miroslava Marčeka, který se přiznal k vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Zabít měl podle soudu také podnikatele Petra Molnára.

Specializovaný trestní soud vyčlenil Marčekův případ k samostatnému projednání. Kromě vraždy ho odsoudil i za nedovolené ozbrojování, nelegální držení zbraně, vloupání a loupež. Odpykat si má 23 let vězení, propadne mu majetek a musí zaplatit také odškodné pozůstalým.

Kuciakovi rodiče by měli od Marčeka za nemajetkovou újmu dostat 140 tisíc eur (přes 3,8 milionu korun), matka jeho snoubenky Martiny Zlatica Kušnírová 70 tisíc eur (téměř dva miliony korun) a sestra zavražděného podnikatele Silvia Molnárová 40 tisíc eur (více než milion korun).

Marček se ke všem vraždám přiznal, i proto mu soud uložil nižší trest. Naopak přitížilo mu to, že činy byly brutální a zákeřné, jak uvedla soudkyně. Oběti se nemohly bránit a cílem jejich vraždy bylo finanční obohacení. Marček navíc podle soudkyně nemusel zabíjet Martinu Kušnírovou, ale udělal to.

Související obsah

Soud chtěl ale sníženým trestem vyslat signál, že přiznání a spolupráce s policií mají smysl. Podle soudkyně by se bez Marčekovy kooperace nepodařilo objasnit vraždu podnikatele Molnára. "Marček se k trestné činnosti postavil čelem a nesvalil vinu na jinou osobu," uvedla soudkyně Ružena Sabová podle portálu tvnoviny.sk.

Trest stráví Marček ve vězení s maximální ostrahou. Rozsudek si nevyslechl. Prokurátor pro něj navrhoval 25 let za mřížemi, právník matky zavražděné Martiny Kušnírové Zlatici doživotí. Soud ale vyhověl obhajobě a trest snížil o dva roky. Marček se tak stal druhým obviněným, který dostal verdikt v této kauze.

Související obsah

Marček se letos v lednu u soudu přiznal k tomu, že to byl on, kdo v únoru 2018 zastřelil investigativního novináře Kuciaka a jeho snoubenku Kušnírovou. Kromě toho se doznal, že zabil také podnikatele Molnára. Jeho vražda se stala součástí ostře sledované kauzy.

Původně přitom policie za střelce v případě Kuciak označila Marčekova bratrance Tomáše Szabóa. Ten měl podle nejnovější verze vraha odvézt k domu Kuciaka a Kušnírové ve Velké Mači a poté pro něj znovu přijet. Szabó na rozsudek spolu s dalšími dvěma obviněnými - Marianem Kočnerem a Alenou Zsuzsovou - zatím čeká.


Poslechněte si Marčekovu výpověď:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Z Benziny se stane Orlen

Po více než 60 letech mění název nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic Benzina. Polský vlastník ji přejmenuje na Orlen. Čerpací stanice se již od ledna jmenovaly Benzina Orlen, Benzina teď z názvu vymizí úplně. Pod novým názvem se objeví prvních několik stanic v prosinci. Změna názvu se bude týkat rovněž čerpacích stanic Benziny na Slovensku.

Píše se na Deník.cz