Koronavirus

Doplňky stravy i víno, prodejci zneužívají strachu lidí z koronaviru

Doplňky stravy i víno, prodejci zneužívají strachu lidí z koronaviru
Zdroj: Getty Images

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před praktikami prodejců, kteří na internetu nabízejí doplňky stravy s údajnými účinky proti koronaviru. Podle inspektorů akorát zneužívají strachu lidí z nákazy. Nepovolená tvrzení o léčebných účincích doplňků šířili na svých e-shopech, na facebooku či ve videích na YouTube.

Problém je podle inspektorů v tom, že doplněk stravy není podle zákona léčivo, ale potravina. "Proto jim nelze žádným způsobem připisovat léčebné nebo preventivní účinky, ty jsou vyhrazeny pouze léčivům," uvedl Petr Kopřiva ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

To přesto prodejcům nebránilo v tom, aby doplňky stravy prodávali jako přípravek, který může lidi ochránit před nákazou koronavirem. SZPI v poslední době odhalila sedm takových případů.

Třeba společnost Invest Development Corporation přes stránky Greenlion.cz prodávala doplněk stravy Elixír Crystal s tvrzením, že "likviduje i čínské korona viry". Tvrdila přitom, že se procedura provádí buď preventivně, nebo léčebně, a že spolehlivě likviduje všechny nemoci horních cest dýchacích tím, že "odstraňuje původce nemocí, kterými jsou všechny viry a bakterie (tedy likviduje i čínské korona viry a brání i například nákaze žloutenky".

SZPI upozorňuje také na společnost Essens Networking, která na webu essens.cz a na YouTube doporučovala produkty Essens Monolaurin Premium, o němž tvrdila, že "Má prokázané antibakteriální, antimikrobiální a především antivirové účinky".

Související obsah

Společnost Hauseli dokonce na stránce ahome.cz a na facebookovém profilu AHome nabízela lahvové víno "korona antivirus"!

Apel na zdraví seniorů se nezdráhala použít společnost Lékárna na náměstí Beroun při propagaci doplňku stravy "Trio B vitamínů v souboji s koronavirem", které nabízela na stránce centralnilekarna.cz "Při ochraně proti COVID-19 je Trio B užitečné v každém věku. Darujte ho zejména seniorům, které máte rádi," vyzýval prodejce.

Podle SZPI jsou problematické také reklamy společnosti EDUKAFARM na doplňky značky InPharm na YouTube, společnosti Lifefood Czech Republic na stránce lifefood.cz na produkt Chlorella proti virům a společnosti Via Elite na stránce viaelite.cz.

"S kontrolovanými osobami SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty," uvedl Kopřiva s tím, že inspektoři budou v kontrolách užívání nepovolených léčebných tvrzení u doplňků stravy nadále pokračovat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz