Zahraničí

Policie hledala nebezpečného teroristu. Vyklubal se z něj teenager

Policie hledala nebezpečného teroristu. Vyklubal se z něj teenager
Zdroj: Thinkstockphotos

Policie odhalila buňku teroristů, která sdílela návody na výrobu bomb a plánovala založit teroristický výcvikový tábor a zaútočit na britskou metropoli. Když se kriminalistům podařilo síť nebezpečných živlů rozplést, dovedla je k nečekanému šéfovi.

Skupinu Feuerkrieg Division, kterou měla policie v hledáčku, překvapivě neřídil žádný protřelý zločinec, ale teprve třináctiletý chlapec z Estonska. Kriminalisté ho přitom měli za nebezpečného vůdce skupiny pravicově extremistických teroristů.

Teroristická organizace vznikla právě v Estonsku a rozšířila se do několika dalších zemí, členové se mezi sebou domlouvali on-line. Vyměňovali si tipy, jak vyrobit výbušninu, plánovat měli také založit teroristický výcvikový tábor. Policie se zaměřila především na jejich domnělého vůdce, který vystupoval pod přezdívkou Commander a byl zodpovědný za nábor a přijímání nových členů. Měl dokonce plánovat teroristický útok na Londýn.

„Nebojíme se umřít a zabijeme kohokoli, kdo se nám postaví do cesty,“ prohlašoval vůdce skupiny ještě vloni v říjnu. Hodiny a hodiny práce vyšetřovatelů ale zřejmě přijdou vniveč. Podle informací webu dw.com třináctiletý podezřelý nemůže být coby nezletilý v Estonsku trestně stíhán.

Související obsah

Nebezpečí, které skupina představuje, ale může být reálné. Kriminalisté mají obavy, že pod jiným jménem bude fungovat dál a její členové jim v anonymních vodách internetu snadno zmizí. Organizace se rozšířila zřejmě již do patnácti zemí a má mít na sedmdesát členů.

Odnož má mimo jiné v Německu, kde se její členové hlásí k nacistickému odkazu a vystupují pod přezdívkami, které odkazují na důležité postavy a události druhé světové války. Policii se podařilo odkrýt německou buňku letos v únoru, kdy zatkla jednoho z jejích členů, dvaadvacetiletého muže, který vystupoval pod přezdívkou „Heydrich“.

Zločinci nikdy nespí, v časech koronaviru ale ubylo zločinů i nehod. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz