Domácí

Hrob slavného českého spisovatele je na střepy. Hrozil mu i zánik

Hrob slavného českého spisovatele je na střepy. Hrozil mu i zánik
Zdroj: twitter @darkgranitegrey / Akademie věd

Hrob českého spisovatele Karla Václava Raise na Vinohradském hřbitově je zničený, všimla si při návštěvě hřbitova paní Šárka. Na hrobu navíc visela výzva pro majitele, aby uhradil nezaplacený poplatek, jinak bude hrob zrušen. Fotografie zničeného posledního místa odpočinku českého literáta ale naštěstí vyvolala velkou vlnu zájmu a zastupitelé Lázní Bělohrad, kde se Rais narodil, slíbili, že dají vše do pořádku.

"Náhrobek spisovatele Karla Václava Raise na vinohradském hřbitově je na střepy. A žlutá nálepka je výzva majiteli hrobu k uhrazení poplatků, jinak bude hrob odstraněn. Zapomnění," napsala v sobotu dopoledne na twitteru paní Šárka. Doplnila to fotografií hrobu, kde je část náhrobní desky odlomená a položená vedle.

Na hrobu, kde jsou kromě Raise pohřbeni také jeho manželka Marie, zeť Jan Míšek, dcery Doubravka a Marie a vnučka Hana, přitom stojí epitaf "Kdo sám na sebe zapomínal, nebude zapomenut". Ze stavu hrobu to ale vypadalo, že na rodinu významného literáta všichni zapomněli.

Příspěvek na twitteru vyvolal velký ohlas a dostal se i k lidem, kteří se stavem hrobu mohou něco udělat. "Obratem se ozvalo Raisovo rodiště Lázně Bělohrad. Poděkovali autorům fotky za upozornění, prý byli u hrobu před karanténou a byl v pořádku. Slíbili zjednat nápravu," uvedla paní Šárka.

Karel Václav Rais se věnoval především regionální průze a knihám pro děti a mládež, což souviselo s jeho učitelským povoláním. Patří mezi představitele realismu a tvůrce venkovské prózy.

Související obsah

Mezi jeho nejvýznamnější díla patří soubory povídek Výminkáři, Horské kořeny a Rodiče a děti. A pak také romány Kalibův zločin, Zapadlí vlastenci či Pantáta Bezoušek. Rais zemřel v roce 1926.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz