Zajímavosti

Chcete se udržet duševně fit? Musíte dodržovat tento jídelníček!

Chcete se udržet duševně fit? Musíte dodržovat tento jídelníček!
Zdroj: Getty Images

Bojíte se, že duševně nezvládnete náročné a stresové období? Hned dvě různé studie ukázaly, že riziko poškození kognitivních (vjemových, rozumových) funkcí klesne o polovinu, pokud lidé dodržují ten správný jídelníček.

Ty, kteří doufají, že jde o dietu složenou ze slaniny, vajec a alkoholu, nicméně vědci zklamou - takzvaná středomořská nebo středozemní dieta je postavená na zelenině, celozrnných obilovinách, rybách a olivovém oleji.

"Lidé, kteří se přiklánějí k tomuto středomořskému jídelníčku, mají o 45 až 50 procent nižší riziko zhoršení kognitivních funkcí," říká Emily Chewová, hlavní autorka jedné ze studií podle CNN. Tu výzkumníci provedli v Bethesdě v Marylandu v místním Národním institutu oka (National Eye Institute).

Podle Richarda Isaacsona, který vede kliniku prevence Alzheimerovy choroby, zjištění podporují pořekadlo, že jsme to, co jíme. Minimálně pokud jde o zdraví našeho mozku. "Každý může začít pracovat na zdraví svého mozku hned teď a snížit rizika jednoduchou změnou svého jídelníčku," nabádá Isaacson.

Související obsah

A co tedy tato dieta obnáší? Jíst ryby dvakrát týdně a pravidelně si dopřávat ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny, lušteniny, oříšky a olivový olej. Naopak je nutné omezit konzumaci červeného masa a alkoholu.

Platí přitom přímá úměra - čím důslednější dodržování správného stravování, tím větší ochrana mozku a tím i duševní kondice. Vědci zjistili, že pokud lidé chtějí alespoň částečnou ochranu před duševním chátráním, musí zařadit alespoň zmiňované ryby.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz