Obezita

Obezita trápí Evropanky. Češky patří k nejtlustším! PŘEHLED

Nadváha a obezita jsou stále větším problémem. A nevyhýbají se ani ženám. Podle posledních údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) je každá čtvrtá Evropanka obézní a nadváha trápí dokonce více než polovinu žen. A Češky ve statistikách WHO obsazují přední příčky.

Podle Světové zdravotnické organizace trpí nadváhou 55 % Češek a dokonce 25,4 % českých žen trápí obezita. Nadváhu definuje WHO jako vyšší index tělesné hmotnosti (BMI) než je hodnota 25, obézní jsou potom ti, jejichž BMI přesáhne hranici 30 bodů.

Češky ve statistikách WTO tradičně patří k těm, které obezita trápí nejvíce. Třeba v roce 1975 bylo obézních podle WHO 17 % Češek. Hůře na tom byly pouze Rusky a obyvatelky pobaltských států. Třeba pro srovnání v Německu byla míra obezity u žen jen necelých 10 %, ve Velké Británii 10,8 %, v Itálii 10,1 % a v Turecku 12,9 %.

Právě Turecko teď ženská obezita trápí z evropských zemí nejvíce. Podle WHO bylo v roce 2016 obézních 39 % Turkyň. Výrazně přibírají také Britky, kdy obezita trápí už 28,6 % z nich. Češky by mohly na druhou stranu závidět Slovenkám, kterých je obézních jen necelých 20 %, nebo Rakušankám, kde obezita trápí jen 18,3 % žen.

Svůj BMI index si můžete spočítat. Stačí zadat svou výšku a váhu zde:

BMI Calculator - Body Mass Index

S váhou mají problémy i děti. WHO varuje, že každé třetí jedenáctileté dítě v Evropě má nadváhu nebo je obézní. Lékaři tak bijí na poplach a důrazně lidem radí, aby s sebou začali něco dělat.

Už 150 minut cvičení týdně snižuje pravděpodobnost srdečního onemocnění o 30 %, cukrovky o 27 % a rakovin prsu či konečníku o 21 až 25 %. Má také pozitivní efekt na duševní zdraví, kdy snižuje stres, úzkost, depresi a oddaluje účinky Alzheimerovy nemoci a dalších forem demence.

Související obsah

Podle WHO ale v Evropě třetina dospělých dostatečnou fyzickou aktivitu zanedbává. Zatímco muži byli ve cvičení důslednější, z žen zanedbává pohyb skoro polovina. Přičítají to modernímu životnímu stylu, kdy stále častěji do práce cestujeme autem a máme sedavá zaměstnání.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz