Domácí

Deset tisíc na dovolenou v Česku! Vláda chystá poukázky. ANKETA

Deset tisíc na dovolenou v Česku! Vláda chystá poukázky. ANKETA
Zdroj: Profimedia

Coby opatření, které má oživit cestovní ruch, chystá vláda poukázky na tuzemskou dovolenou. Ty by měly hodnotu 10 tisíc korun, velkou část by hradili stát a zaměstnavatel, který by si to následně mohl odečíst z daní. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová to prozradila v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Představit si dovede i to, že by Češi v létě vyjeli do Chorvatska, jednat o tom bude s chorvatským ministrem turismu.

Dostat Čechy do hotelů a penzionů v tuzemsku, plánuje v této letní sezoně vláda. "Připravujeme program Dovolená v Česku. Jde o motivační systém, který firmám umožní nabídnout zaměstnancům dárkové rekreační poukázky na dovolenou u nás doma v Česku. Na poukázkách se bude finančně podílet stát, daná firma i zaměstnanec," řekla v rozhovoru pro Hospodářské noviny ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Přesný poměr, kolik by na poukázky přispíval stát, kolik by dal zaměstnavatel a kolik by zůstalo na zaměstnanci, ještě resort Dostálové neurčil. "Větší podíl určitě půjde za státem," prozradila Dostálová. Zaměstnavatel si bude moci příspěvek následně odečíst z daňového základu.

Dostálová se netají tím, že se u poukázek inspirovala na Slovensku. Tam s nápadem přišla už v roce 2018 Slovenská národní strana, která byla součástí vládnoucí koalice premiéra Pellegriniho. Od roku 2019 jsou poukázky součástí zákoníku práce. Musí je poskytovat firmy s více než 50 zaměstnanci a to těm pracovníkům, kteří u nich jsou nejméně dva roky.

Slovenský poukaz může mít hodnotu maximálně 500 euro (asi 13 500 Kč), zaměstnavatel hradí maximálně 275 euro, zbytek doplácí zaměstnanec. Využít se dají poukázky jen na tuzemskou dovolenou. Na rozdíl od Slovenska ale Dostálová neplánuje, že by byly poukázky pro firmy povinné.

Související obsah

Ministryně připravuje i další opatření pro cestovní ruch, například speciální program Covid, bezúročné půjčky se splatností čtyři až pět let. Projednávat by jej vláda měla nadcházející týden a Dostálová věří, že pro cestovní ruch sežene z rozpočtu a evropských fondů celou miliardu.

Dovolená v Chorvatsku by šla, věří ministryně

Dostálová se vyjádřila také k možnosti, že by se Češi letos přece jen dostali k moři, například speciálním koridorem do Chorvatska, jak navrhly cestovní kanceláře. Dostálová o tom má příští týden jednat s chorvatským ministrem turismu Garim Cappellim. O české turisty velmi stojí chorvatští hoteliéři. Zástupci české i chorvatské vlády ale upozorňují, že záležet bude na názoru epidemiologů.

"Je důležité jednat. Hlavní slovo mají epidemiologové. Chorvaté k tomu také přistupují dobře. Když se podívám na ta čísla, nemyslím si, že by nešlo individuální dovolené v Chorvatsku realizovat. Děláme maximum, abychom cestovnímu ruchu pomohli, ale zase nemůžeme ohrozit naše lidi. Když to jen trochu půjde, vlády budou jednat o tom, za jakých bezpečnostních podmínek budeme moci lidi do Chorvatska pustit. Například jak bude vypadat onen dopravní koridor, jelikož tam jedete i přes další země," řekla Dostálová v Hospodářských novinách.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz