Koronavirus

Nejvyšší čas očkovat proti klíšťatům. Nemůže v době koronaviru uškodit?

Jak je to s očkováním v době, kdy se ve všech pádech skloňuje koronavirus? Právě teď je nejvyšší čas pro očkování proti klíšťové encefalitidě, nemohou ale očkovací látky narušit váš imunitní systém, a tím zvýšit riziko nákazy obávaným koronavirem?

Proti největší infekční hrozbě současnosti, viru SAR-CoV-2, způsobujícímu onemocnění Covid-19, zatím není k dispozici očkovací látka a ani ji v nejbližších měsících nelze očekávat. Přesto se v souvislosti s očkováním téma skloňuje. Pokud se chystáte absolvovat jakékoli očkování, není lepší ho právě nyní odložit? Ať už jde o povinná očkování nejmenších dětí, očkování proti meningokokové infekci nebo s ohledem na nastupující sezónu očkování proti klíšťové encefalitidě.

Laická veřejnost často věří, že očkovací látka může oslabit přirozenou obranyschopnost těla a po očkování tak můžete být náchylnější k chorobám. To může v době koronavirové pandemie vyvolávat obavy. „Očkovací látky nepoškozují imunitní systém. Naopak velmi cíleně jej stimulují k obraně proti některým závažným a život-ohrožujícím infekčním onemocněním. Žádná očkovací látka nezvyšuje riziko vzniku nemoci Covid-19,“ vyvrací tento mýtus Česká vakcinologická společnost ČLS JEP.

Související obsah

Některá očkování lze odložit, ovšem spíše z důvodu snížení kontaktu se zdravotníky, případně dalšími pacienty, a tím snížení možnosti přenosu nemoci Covid-19. Očkování proti klíšťové encefalitidě ale raději již neodkládejte. Vakcína totiž účinně chrání před nákazou až po podání druhé dávky, která se obvykle dává až jeden měsíc po dávce první. "Jsme ale schopni nyní tento interval zkrátit, aby se ochranný efekt navodil co nejdříve, dodává MUDr. Hana Cabrnochová, praktická lékařka pro děti a dorost a členka výboru Vakcinologické společnosti ČLS JEP. Chcete-li být chráněni po celou sezonu, je nyní rozhodně nejvyšší čas očkování absolvovat.

Klíšťata jsou ale aktivní zhruba od dubna do října, již nyní Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem vyhlásil stupeň aktivity 6-6 nebo 6-7, což představuje středně velké nebo velké riziko. „Typickým biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje, dále porosty na okrajích vodních toků. Často se klíšťata vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách, výrazně méně jich je v jehličnatých lesích. S nadmořskou výškou sice velikost populace klíštěte klesá, nicméně na našem území byl jeho výskyt v posledních desetiletích zaznamenán i v horských polohách až na horní hranici lesa,“ vysvětluje ČHMÚ.

Související obsah

Důležitost očkování proti klíšťové encefalitidě letos narůstá nejen kvůli tomu, že odborníci očekávají růst populace klíšťat z důvodu mírné zimy a přemnožení hlodavců, ale také vzhledem k vyšší pravděpodobnosti, že Češi budou trávit letní dovolenou v rámci České republiky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz