Ekonomika

Tisíce OSVČ přerušují svou živnost. Tyto obory postihla krize nejvíc!

Tisíce OSVČ přerušují svou živnost. Tyto obory postihla krize nejvíc!
Zdroj: Getty Images

Vládní opatření spojená s koronavirem se dotkla snad všech skupin obyvatel v Česku. Obzvlášť tvrdý dopad měla na živnostníky. Během pěti týdnů více než 13 tisíc z nich svou živnost muselo přerušit. Nejvíc se krize dotkla restraurací a dalších stravovacích zařízení, doplatily na to však i různé maloobchody či kadeřnictví.

V uplynulých pěti týdnech paradoxně nejvíc živností - přes 3700 - bylo přerušeno v prvním březnovém týdnu, kdy ještě neplatila opatření související s epidemií koronaviru. V následujícím týdnu po prerušení sáhlo "pouze" přes 1500 živnostníků, od té doby ale čísla nepřetržitě stoupají. V prvním dubnovém týdnu počet přerušených živností opět překročil tři tisíce. Vyplývá to z dat poradenské společnosti Bisnode.

Celkově za posledních pět týdnů muselo přerušit své podnikání o více než třetinu víc živnostníků než v předchozím roce. V týdnu od 15. do 21. března nárůst činil dokonce až 93 procent oproti stejnému období v roce 2019. Na počet přerušených živností v jednotlivých týdnech se můžete podívat v následující tabulce.

"Data naznačují, že březnové šílenství opadlo, a ve srovnání s rokem 2019 se situace stabilizuje, nicméně počty přerušených živností je třeba sledovat dlouhodobě," tvrdí analytička Petra Štěpánová. V absolutních číslech bylo v prvním dubnovém týdnu nejvíc živností přerušeno v oboru stravování. Zavírání se dotklo jak restaurací, tak stánků.

Související obsah

Nicméně ve srovnání se stejným obdobím v roce 2019 se spíš jedná o pokles, loni na začátku dubna přerušilo podnikání více restaurací a dalších stravovacích zařízení. Je potřeba si ale uvědomit, že ekonomické dopady koronaviru bude Česko pociťovat ještě dlouho.

Na deset oborů podnikání nejčastěji přerušených v prvním dubnovém týdnu se můžete podívat v následující tabulce:

V některých oborech byl nárůst naopak enormní. Například počet OSVČ, které přerušily podnikání ve sprostředkování velkoobchodu narostl o více než 1 300 %. V roce 2019 jich bylo 11, letos to stouplo na 159. Nárůst zaznamenala také kadeřnictví nebo silniční nákladní doprava. 

Hospody budou zavřené téměř tři měsíce, což je pro řadu z nich likvidační. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz