Zajímavosti

Myslel jsem, že jsou to víčka od piva. Muž popsal, jak objevil poklad

Při stavbě septiku v Bělečku na Pardubicku našel majitel na vlastní zahradě historický poklad. Skoro dvě stovky mincí, které pocházejí ze 17. století. Teď je podrobně prozkoumají archeologové. Rodina tam přitom zahradu měla desítky let a až doteď nic neobjevila.

"Jsme mysleli, že to jsou víčka od piva," vypráví teď nálezce Ladislav Frémuth. Bagr lžící udělal půl metru hluboký výkop, majitel od něj vložil trubku a pak ji zase zaházel.

Tři sta let staré peníze objevil, až když hlínu rozhraboval. "Prvotní nález bylo sto mincí, pak jsme tady lezli po čtyřech a hledali a nacházeli další," popisuje Frémuth.

Nakonec to bylo 175 kusů s celkovou váhou přes půl kilogramu. Zrovna v tomhle místě šlo o velké překvapení. Zahrada tu rozhodně neležela ladem, se zemí se hýbalo, příbuzní tu 25 let pěstovali brambory.

Mince nesou jméno Leopolda prvního, který byl českým a uherským králem a taky císařem Svaté Říše Římské od roku 1658. "Dá se předpokládat, že když se jedná o tak velký soubor, tak tam budou zajímavé ražby," raduje se ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Související obsah

"Nálezné by se hodilo, splácím hypotéku, takže každá koruna dobrá," doufá nálezce. Poklad posoudí odborníci z pardubického muzea. Ti se na zahradu přijedou podívat.

Už teď se dá předpokládat, že poklad bude mít možná až statisícovou hodnotu.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz