Zahraničí

Severokorejský vůdce Kim Čong-un musel na operaci srdce, je to vážné

O zdravotním stavu severokorejského vůdce se mluví již nějakou dobu, zejména proto, že se již zhruba dva týdny neukázal na žádné veřejné akci.

Naposledy byl veřejně viděn na jednání politbyra 11. dubna. Od té doby veřejně nevystoupil a lidé začali spekulovat o jeho zdraví. Obavy vzrostly, když se minulý týden nezúčastnil oslav výročí narození zakladatele země Kim Ir-sena.

Ač KLDR žádné oficiální prohlášení nevydala, americká média s odkazy na místní zdroje spekulují, že vůdce podstoupil operaci srdce, ale jeho zdravotní stav se po ní jen zhoršil. Zákrok měl podle jihokorejského webu Daily NK podstoupit již 12. dubna. Operace srdce byla nutná, Kim Čong-un bojuje se značnou obezitou, kouří, navíc je ve velkém pracovním stresu, to vše cévní soustavu značně zatěžuje.

Přehlídka k oslavám výročí narození Kim Ir-sena byla velkolepá, ale bez přítomnosti vůdce. To nebývá zvykem. Podívejte se na reportáž.

Podle informací CNN s odvoláním na zdroj z tajných služeb se vůdce po zákroku zotavuje ve své vile v oblasti Hyangsan, jeho stav ale má být stále život ohrožující. Hovoří pro to i fakt, že se stále ještě neukázal veřejnosti.

Web Daily NK naopak poukázal na skutečnost, že většina zdravotnického týmu, která zde na vůdce dohlížela, již odjela zpět do Pchjongjangu, což by poukazovalo na zdárný pooperační průběh. Také Jihokorejská agentura Jonhap tvrdí, že stav vůdce nemůže být tak vážný, protože nezaznamenala, že by se v KLDR konala nějaké mimořádná vládní opatření, která by na krizi upozorňovala.

Související obsah

Severní Korea je na podobné informace dlouhodobě skoupá. Již v minulosti média několikrát spekulovala o zdravotním stavu vůdce, pokud se delší dobu neukázal na veřejnosti, nebo vynechal důležitou událost či výročí. V roce 2008 chyběl na přehlídce oslav 60. výročí Severní Koreje Kimův předchůdce Kim Jong-il, později vyšlo najevo, že důvodem byla mozková příhoda. Také samotný Kim Čong-un zmizel v roce 2014 na déle než měsíc z hledáčku veřejnosti, později vyšlo najevo, že podstoupil operaci cysty v kotníku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Soudní dvůr EU: Rusko je zodpovědné za vraždu Litviněnka

Za smrt Alexandra Litviněnka je zodpovědné Rusko, uvedl Soudní dvůr EU. Bývalý ruský agent, ze kterého se později stal občan Británie, zemřel v Londýně v roce 2016 na otravu poloniem. Vyšetřování Spojeného království v roce 2016 došlo k závěru, že zabití pravděpodobně schválil prezident Vladimir Putin. Rusko nadále odmítá jakoukoliv spojitost se smrtí svého bývalého agenta.

Krátká zpráva

Kanadské volby podle předběžných odhadů vyhrál Justin Trudeau

Liberální strana získá v kanadských parlamentních volbách dostatek křesel, aby vytvořila další menšinovou vládu, předpovídá veřejnoprávní televize CBC. Konzervativci v čele s Erin O'Toolem už uznali porážku. Liberály vede 49letý Justin Trudeau, který poprvé zvítězil ve volbách v roce 2015. Podle CBC liberálové obsadí okolo 157 křesel z celkových 338, tedy stejně jako v roce 2019. Pro většinu v parlamentu je potřeba získat 170 křesel.

Píše se na Deník.cz