Domácí

Nové odběry jsou pro ostudu. Nestíhá se, čekáme zbytečně, zuří stovky lidí

Ve čtvrtek ráno začaly na deseti místech v Česku odběry pro novou studii kolektivní imunity. Ta má odhalit, jak si v epidemii koronaviru stojíme. Na místo ale dorazilo tolik dobrovolníků, že stany nestíhají.

Odebrat krev a zjistit, zda již byly v těle vytvořeny protilátky proti onemocnění Covid-19. To je úkol desítky odběrových míst, které od čtvrtečního rána začaly v České republice fungovat. Dorazit může v podstatě kdokoli, nebyla spuštěna žádná registrace ani přihlašování. Ministerstvo zdravotnictví studii spustilo s výzvou, ať lidé prostě na místo dorazí, že budou během chvíle otestování.

Jenže dobrovolníků, kteří chtějí nové studii pomoci, dorazily stovky. Zřejmě je láká i zvědavost, zda nemoc sami prodělali, testování je totiž zdarma. V dlouhých frontách stáli lidé již před samotným zahájením odběrů. Některým se již koordinátoři jednotlivých odběrových míst musejí omlouvat, že je nestihnou odbavit. A lidé jsou samozřejmě naštvaní: chtěli pomoci a místo toho je koordinátoři posílají pryč, ať přijdou jiný den.

Kapacita odběrových míst je omezená, i když zde vedle zdravotníků vypomáhají i medici. Kolik stihne jaké místo za den lidí odbavit, ale předem nikdo neavizoval. Nyní to vypadá, že jeden stan zvládne asi čtyřicítku testů za hodinu, denně je to tak 400 až 450 lidí.

Průběžně chce ministerstvo na speciálním webu uvádět, kolik lidí již bylo otestováno a jaká kapacita testů ještě zbývá, to by do dalších dnů mohlo situaci zpřehlednit. Její start se ale nepovedl, ÚZIS proto na následující dny plánuje využití lístečkového systému nebo on-line rezervace, o detailech bude informovat právě na specializovaném webu. Instalovat mají také koridory, které by pomohly udržet rozestupy a organizované fronty.

Související obsah

Největší problém hlásí Praha. Tam rozčilení zájemci narušili i ukázněně stojící frontu s dvoumetrovými rozestupy a v hloučku se dožadovali odpovědí od koordinátorky jednoho z odběrových center, kdy tedy budou otestováni a zda na ně vůbec dojde. Na místě je z bezpečnostních důvodů také policie, strážníci i armáda, ve frontě došlo k několika potyčkám.

Kapacita v Praze byla naplněna asi do čtvrt hodiny po zahájení testů. "Bohužel nám nikdo nic neřekl, lidi dál přicházeli, informovanost tu byla hrozná," popsala naše divačka, která se rozhodla nechat otestovat na odběrovém místě na pražském Náměstí Míru. Popsala dění nám zoufalé na místě:

Nestíhají ani dva odběrové stany v Brně, zde již koordinátoři veřejnost vyzvali, ať dnes na odběry nechodí a nechají to na další dny. Dnešní kapacita je plně vyčerpaná, lidé si ve frontě počkají až čtyři hodiny. I tak ještě v průběhu odpoledne stále přicházeli další a další zájemci, kteří zklamaně odcházeli pryč.

Zmatky působí i vyhrazené hodiny pro seniory, mezi osmou a desátou by měli mít starší občané přednost. Ve frontách ale od rána čekali nejen senioři, což ukazuje na špatnou informovanost.

V Praze zmatek působí i stan umístěný v Kateřinské zahradě, který je 10:00 do 15:00 dostupný pouze pro osoby starší 60 let, v době od 15:00 do 20:00 pak pouze pro děti a dorost. Dospělí ve věku 18 až 59 zde testováni vůbec být nemají, přesto jich na místo dorazila celá řada.

Související obsah

„Zájem lidí o testování nás překvapil. Prosím zájemce, aby návštěvu rozložili i do dalších dní,“ žádá Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS), pod který studie spadá. Testy mají probíhat minimálně týden.

Na sociálních sítích se lidé rozčilují i kvůli tomu, že odběrových míst je málo, otestovat by se chtěli občané i z jiných regionů. „Nejedná se o plošné testování v celé ČR, ale testování v odborníky pečlivě vybraných lokalitách,“ hájí se Ministerstvo zdravotnictví.

Jak probíhá testování se podívejte ZDE:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz