Domácí

Kritizujte vládu a půjdete za mříže! Nešťastný výrok vzala policie zpět

Kritizujte vládu a půjdete za mříže! Nešťastný výrok vzala policie zpět
Zdroj: Profimedia

I mistr tesař se někdy utne a platí to i pro Policii České republiky. V pondělí policie na svém webu zveřejnila hrozivé varování pro ty, kteří by snad chtěli své nežádoucí názory ventilovat na sociálních sítích. Původci takového příspěvku by totiž prý hrozilo trestní stíhání. Ve čtvrtek policisté uvedli prohlášení na pravou míru.

"Objevují se pisatelé, kteří mnohdy svým extrémním vyjádřením a nevhodnými výrazy komentují známé osobnosti či postup vlády České republiky. Následky svého počínání si však zřejmě neuvědomují. Svým hanlivým výrokem mohou naplnit skutkovou podstatu hned několik trestných činů a vystavit se tak trestnímu stíhání," hrozili policisté na webu internetovým buřičům.

Ti se svým brbláním nad zákonodárci a výzvami k jejich likvidaci mohli prý dopustit Podněcování k trestnému činu, Vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci, či Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Nespokojenec by si za to vše mohl posedět za mřížemi až na dva roky.

Související obsah

"Na tento způsob nevhodné komunikace se zaměřují kriminalisté, kteří se specializují na počítačovou kriminalitu a v případě, že prokazatelně dojde k porušení zákona, tak zasáhnou. Každý by si měl uvědomit, že internet není anonymním místem a nikdo není nedohledatelný a nepostižitelný," varovala policie potenciální kriminálníky.

Tisková zpráva ovšem na rozdíl od výčtu možných trestů neobsahovala to nejdůležitější – informaci o tom, že hrozba trestního stíhání se vztahuje na ty, kteří se dopustili nebezpečného vyhrožování předním ústavním činitelům. Vyjádřit nespokojenost například s vyjadřováním premiéra, je tak stále povoleno.

Související obsah

"Omlouváme se za nešťastně formulovanou tiskovou zprávu, vydanou dne 20. 4. 2020, která se vztahovala k šíření nenávistných komentářů na sociálních sítích. Špatná formulace bez dalšího upřesnění faktů evokovala v mnohých čtenářích pocit, že policie odrazuje občany od vyslovení vlastního názoru na společenské dění. Ujišťujeme všechny, kteří si sdělení takto vyložili, že Policie ČR ctí svobodu slova a projevu jako základní právo garantované Listinou základních práv a svobod. V žádném případě nebylo naším úmyslem ji jakkoli zpochybnit," sypala si policie následně popel na hlavu.

Zveřejnění tiskové zprávy totiž předcházelo vyšetřování trestného činu, jehož pachatelem měl být 43letý recidivista z Karlovarska. Ten na sociálních sítích vybízel k podřezání a dalším způsobům zabití předních ústavních činitelů, za což si i vyslechl obvinění.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz