Domácí

Kvůli Covid-19 je obloha modřejší. Podívejte se, co to způsobuje

Kvůli Covid-19 je obloha modřejší. Podívejte se, co to způsobuje
Zdroj: Profimedia

Kvůli šíření koronaviru se zavedlo mnoho opatření. Ta se týkala například omezení volného pohybu osob nebo cestování. Zároveň se také omezil letecký provoz po celém světě. A to je právě jeden ze zásadních důvodů, proč se vám může obloha zdát daleko modřejší, než kdy byla.

"Absence letecké dopravy ruku v ruce s omezením průmyslové produkce i pozemní dopravy jsou v současnosti příčinou čistější atmosféry, ve které se obloha popravdě jeví modřejší více než kdy předtím,“ informoval na portálu infomet.cz meteorolog Josef Hanzlík.

Spalování leteckého paliva uvolňuje do atmosféry mnoho plynného odpadu a čím je jejich obsah ve vzduchu vyšší, tím více světla se odráží nebo rozptyluje. Proto pak přijde obloha lidskému oku daleko méně sytá.

Dlouhodobá tlaková výše, pod jejímž vlivem je od konce března počasí ve střední Evropě, přináší na naše území podle Hanzlíka stabilní a slunečné počasí. Obloha je tak krásně modrá a bez mráčků.

"Právě takovýto charakter počasí je typický pro počasí v jarním a podzimním období, kdy je příčinou modrého nebe vyjma sestupných pohybů také chladnější vzduch, který není schopný se sytit vodní parou tak, jako vzduch v letním období,“ dodává Hanzlík.

Související obsah

 

Naskýtá se nám však otázka, proč je obloha modrá. Přestože světlo ze Slunce vypadá bílé, tvoří ho celé spektrum různých barev. Ty můžeme vidět například v duze. Podle meteorologa pak můžeme světlo považovat za vlnu energie.

"Nebe se lidskému oku jeví jako modré, protože krátké vlny modrého světla jsou rozptýlené více než ostatní barvy ve spektru, takže modré světlo je viditelnější,“ objasňuje Hanzlík.

Lidé na Kroměřížsku na filmovali zvláštní světelné objekty na nebi. Více v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz