Domácí

Ženě ukradli identitu i peníze. Expert popsal zásadní chyby, kterým se vyhnout

Stovky klientů ročně zažijí šok při pohledu do svého internetového bankovnictví. Na účtu jim chybí peníze a nevědí proč. Častou chybou jsou snadná hesla nebo používání veřejných wifi k placení. Podobný problém se stal i paní Šmejkalové. Jak se vyvarovat hackerským útokům radí tiskový mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Radek Holý.

Paní Šmejkalová používala svůj facebookový účet nejen k soukromým účelům, ale i k práci. Spravovala stránky svého zaměstnavatele. Nebyla jediným správcem, přístup měli ještě další zaměstnanci, kteří přes stránky platili reklamu firmy. Pro rychlé platby používali zapamatovanou platební kartu. Sama ji ale k práci nikdy nepoužívala. Pak přišel šok. Zaměstnavatel paní Šmejkalové psal email, proč byl na facebookových stránkách firmy on i ostatní odebráni ze správcovství a zůstala na nich pouze ona.

"Pokud si do svých účtů zakládáte k zapamatování vaše platební karty, může poté útočník prostřednictvím těchto účtů využít i plateb přes tyto nahrané karty,“ říká mluvčí NÚKIB. Paní Šmejkalová se proto snažila k facebookovému účtu přihlásit, už to ale nešlo. Zjistila, že má ve svém emailu nějaké zprávy od facebooku, ty jí ale padaly do spamu a tak si jich předtím nevšimla. Zkoušela tedy přihlášení přes Instagram, oba účty měla totiž propojené jedním heslem.

Související obsah


"Pokud si zakládáme jakékoliv účty, ať už jsou to nějaké sociální sítě nebo emailové účty, vždy tam používat jiná hesla. Hesla by neměla být slovníková tzn. nemělo by být snadno odhadnutelné. Na internetu se pohybují seznamy těchto slovníkových hesel. Příklad špatného hesla 123456 nebo čísla často používaná. Když máte takové lehké heslo, hacker vezme seznam, projede ho rychlým počítačem a většinou zámek prolomí. Ve vašem profilu poté může měnit jakékoliv informace,“ vysvětluje Radek Holý.

Na svém facebooku už měla paní Šmejkalová změněné telefonní číslo, fofografii i uživatelské jméno a přihlášení se nedařilo. Snažila se účet nahlásit a se svým zaměstnavatelem zablokovat nahranou platební kartu. Bohužel 28 000 korun už z karty zmizelo. Administrátor sociální sítě odmítal účet reaktivovat, protože se domníval, že paní Šmejkalová porušila práva stránek. Jednalo se ale o hackera, což nemohla nijak doložit. Paní Šmejkalová tedy přišla nejen o peníze zaměstnavatele, všechny fotografie a vzpomínky ale i dobrou pověst, kterou si ve firmě budovala.

Související obsah

"Pokud jde o sociální síť nebo pracovní email a nemůžete se znovu do účtu znovu přihlásit, musíte kontaktovat provozovatele, aby vám ho zablokoval. Když máte účet provázaný s platebními kartami, tak neprodleně kontaktovat vaší banku a co nejdříve kartu zablokovat. Banky reagují opravdu rychle, nemělo by se tedy stát, že vám ubyde ještě více peněz,“ radí Holý.


Víc peněz z platební karty nezmizelo, paní Šmejkalová se zaměstnavatelem ji stihli zablokovat. Stránky firmy, osobní účet i email ale hacker zrušil, a tak všechna práce a dokumenty na nich zmizely. "Další ochranou může být, že si nastavíte limity na platebních kartách. Znamená to, že platbou přes internet se vám provede jen nějaká nižší částka do určitého omezení. I když platbu hacker provede opakovaně, tak po malých částkách vám nezmizí tak obrovské peníze jako když máte platby neomezené,“ říká mluvčí NÚKIB.

Související obsah

Taková situace může potkat každého z vás. Zdeněk Holý proto radí, čemu se při práci s osobními údaji vyhnout. "Mezi nejčastější chyby tedy patří špatně zvolené heslo a opakování stejného hesla na různých službách. Úplná naivita je používat stejné heslo jako máme do internetového bankovnictví. Dále je rozhodně důležité používat k placení na internetu jenom ověřená zařízení. Znamená to váš dobře zabezpečený počítač, na kterém máte aktualizovaný antivirový program. Zároveň nepoužívat bankovnictví a platební karty na nějaké veřejné wifi. Dokonce bych nedoporučoval ani vstupovat do pracovních emailů a na sociální sítě na těchto veřejných místech. Do veřejné wifi se může připojit kdokoliv a může tam sledovat veškeré vaše dění,“ říká mluvčí NÚKIB.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz