Domácí

Pojedou letos děti na tábor? Jasno nemají ani epidemiologové

Letní prázdniny se blíží, přesto dál visí otazník nad dětskými tábory. Epidemiologové zatím mluvili až o srpnových termínech. Koordinátor epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar dnes televizi Nova řekl, že by tábory mohly začít v červenci.

Kvůli uzavřeným školám jsou teď rodiče učiteli, chodí do zaměstnání a do toho přemýšlejí, jak zabaví své děti o prázdninách - řada z nich stále spoléhá na dětské tábory. „Další aktivity jsem neplánovala, všechno je zrušené, takže program na prázdniny má tábor a dál se uvidí. Vím, že je o ni postaráno a já se můžu soustředit na práci,“ popsala například maminka Šárka Jančáková.

Při otevření letních táborů bude nutné limitovat počet dětí, říká Adam Vojtěch. Video ZDE

Každoročně na tábory zamíří zhruba čtvrt milionu dětí. Podle České rady dětí a mládeže, která takové organizace sdružuje, je největší zájem o ty tradiční se stany a programem v přírodě.

Pro rodiče to je taky odpočinek, že se na chvíli zbaví dětí, aby si odpočinuli. A odpočinout si zřejmě nepotřebují jen rodiče.

„Zpíváme tam písničky a některý mám hodně ráda. Jo a taky tam dobře vaří, třeba kuře na paprice! A těším se na kamarády, hodně,“ popsala jedna z malých účastnic, kterou by letos zrušení tábora moc mrzelo.

Zájem o tábory je každý rok enormní a některé hlásí plno už v zimě. Za jedno dítě rodiče zaplatí průměrně přes tři tisíce korun. „Letní tábor pro mé dvě děti jsem rezervoval a zaplatil už někdy v zimě po začátku nového roku. Teď tak mě oslovil provozovatel tábora, že nejspíš nebude možné odjet v termínu, který byl naplánován,“ uvedl například tatínek Tomáš Hlavička.

Provovozovatelé táborů řeší, kdy děti dorazí na tábory. Video ZDE.

„Pro nás jako organizátory je největší problém ne koronavirus, ale nejednotné výpovědi představitelů státní správy. Rodiče už teď neví, co s dětmi, a někteří z nich pobírají příspěvek od státu, který nemůžou pobírat o prázdninách, a proto by potřebovali někam děti umístit,“ uvedl Radan Kukal viceprezident Duhy - sdruzeni deti a mladeze pro volny cas, prirodu a recesi.

„To hlavní, oproti tomu, že jsou děti teď doma, je, že by byly opět v kolektivu, a to je pro děti důležité,“ dodal psycholog Karel Humhal.

Hlavní slovo o pořádání dětských táborů mají mít epidemiologové. Ti nejdříve mluvili až o srpnových termínech. Teď se zdá, že je pustí dřív. „Pokud vydrží příznivá epidemiologická situace jako teď, budou možné tábory už v červenci,“ přislíbil epidemiolog a šéf koordinačního týmu Rastislav Maďar.

„Pokud ta situace bude kontrolovatelná, byť by došlo k nějakému menšímu nárůstu případů, tak si myslím, že o těch prázdninách tábory v nějaké podobě povoleny budou, ale nemůžeme očekávat, že to budou nějaké masivní akce,“ uvedl epidemiolog Roman Prymula.

Vládní harmonogram uvolňování opatření zatím počítá s tím, že se 25. května můžou konat třeba zotavovací akce pro děti ve věku do 15 let. Organizátoři akcí ale kritizují, že nemají dostatek informací, za jakých podmínek, je budou moct uskutečnit.

trm, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz