Domácí

Vláda schválila výjimky z nošení roušek! Platí od pátku. PŘEHLED

Vláda schválila výjimky z nošení roušek! Platí od pátku. PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Malé děti, autisté nebo řidiči MHD za určitých podmínek, ti se mohou venku pohybovat i bez ochranných roušek. Do skupiny, pro kterou platí výjimka z přísného nařízení, teď přibyly další lidé.

Moct odložit roušku a svobodně se nadechnout by si přál každý z nás. Trpí starší lidé, těhotné ženy či astmatici, alergici už raději volí speciální označování, aby jejich záchvaty dusivého kašle a kýchání nevyvolávaly v okolí paniku.

Ministerstvo zdravotnictví po čtvrtečním jednání vlády přišlo s mimořádným opatřením, které z povinnosti chránit si na veřejnosti nos a ústa vyjmulo další skupiny. Roušky mohou odložit již od 1. května.

1. Děti, ale jen ve školce

K dětem do dvou let, které již výjimku měly, nyní přibydou i děti starších dvou let a mladších sedmi let, a to při pobytu v mateřské škole nebo v prostorách, kde se provozuje dětská skupina - a to vnitřních i vnějších prostorách.

Související obsah

2. Duševně nemocní

K autistickým osobám, které jsou od povinnosti osvobozeny, se k 1. květnu přidají lidé s poruchou intelektu, kognitivní poruchou či závažnou alterací duševního stavu, jejichž mentální schopnosti či aktuální duševní stav neumožňují dodržování tohoto zákazu.

3. Umělci a moderátoři

Bez roušek mohou nově být také herci, tanečníci nebo hudebníci při provádění autorského díla a osoby účinkující při tvorbě a výrobě audiovizuálního díla nebo pořadu. Výjimka platí také pro televizní či rozhlasové moderátory a redaktory, jsou-li ve studiu a bez hostů. Je to mimo jiné kvůli lepší srozumitelnosti sdělovaných informací pro zrakově a sluchově handicapované spoluobčany.

Umělci a moderátoři musejí ale splnit přesně stanovená hygienická opatření. Například si musí udržovat dvoumetrový odstup od dalších kolegů (tento odstup nemusí být dodržen mezi účinkujícími umělci), musejí si dezinfikovat ruce, dezinfikovány a větrány musejí být i prostory, kde se natáčí nebo umělecké dílo provádí.

Musí být také otestováni pomocí testu RT-PCR na přítomnost SARS CoV-2 s negativním výsledkem, který není starší než 4 dny, a znovu pak alespoň jednou za 14 dnů. Kontrolována jim má být také teplota, je-li vyšší než 37 °C, je zamezeno jejich přístupu do místa provádění autorského díla.

 

Související obsah

Výjimku již v minulosti dostali také řidiči ve veřejné dopravě v oddělené kabině a osoby v uzavřeném vozidle, jsou-li všichni členy společné domácnosti. Všichni ostatní zatím musejí nosit roušky dál, nesundáme je zřejmě ani v průběhu června.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz