Koronavirus

Testování je u konce. Zájem byl veliký, nemocných ale moc neodhalilo

Velké testování promořenosti české populace skončilo. Stany, které postavila armáda, se uzavřely v pátek v osmnáct hodin. Předběžné výsledky studie, která má ukázat, jak je česká populace zasažena novým koronavirem, chtějí hygienici zveřejnit už ve středu.

Praha, Brno, Litoměřice, Olomouc, Uničov a Litovel. Šest měst, kde se od poloviny minulého týdne ve velkém zjišťovala promořenost na Covid-19. Původně se počítalo s odebráním asi dvaceti tisíc vzorků. Nakonec je to o několik tisíc víc.

Litovel je jedno z míst, kde se podstatně navýšil počet odběrů - z původně patnácti set na více než dva tisíce. „Chodili sem i lidé z jiného kraje a i z jiné lokality, než této původně uzavřené lokality,“ popsal starosta Litovle Viktor Kohout.

Nejen v Litovli, ale i v jiných městech se přesto na všechny nedostalo. Třeba i do Olomouce ještě před polednem chodili lidé mimo pořadník. Na rozdíl od minulých dnů ale měli smůlu.

„Jsme viděli, že tady nikdo není, tak jsme to riskli. A jdeme domů,“ popsali návštěvníci, na které se nedostalo. Z toho si ale nic nedělal. „Nemůže nám nic být, nesmíme si to připustit,“ dodali.

Zkoušeli to ale i další. „Protože jsem přijel ze zahraničí po dvou měsících, tak se jdu zeptat,“ odůvodnil další respondent, proč na testy dorazil.

Zájem byl obrovský. Kvóty ve všech věkových skupinách se naplnily o několik dnů dřív. Elektronický pořadník byl obsazený za pár hodin. Na testy se hlásili hlavně ti, kteří měli v minulých měsících zdravotní problémy.

„Měl jsem takovou chřipku, myslel jsem si i chvíli, že by to mohl být ten koronavirus. Ale nebyl,“ popsal další respondent naší ankety. „Teplota nebyla, ale nějaký nachlazení bylo. Máme vnoučata, tak se bojíme,“ dodal další testovaný.

Související obsah

Někteří měli příznaky téměř jednoznačné. „Jsem byl pracovně v Itálii a v lednu jsem tři týdny marodil, měl jsem podezření na zápal plic,“ popsal své obavy další respondent.

Podle informací televize Nova odhalily testy jen v Litovli protilátky u více než dvacítky osob. Z celkového počtu otestovaných ale bude podle odhadů velmi nízké procento nakažených. Kompletní výsledky testování chtějí hygienici zveřejnit za pár dnů.

trm, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz