Domácí

Lék pro nemocné chlapce proplatí pojišťovny! Už se ví, kdy ho dostanou

Lék pro nemocné chlapce proplatí pojišťovny! Už se ví, kdy ho dostanou
Zdroj: TN.cz

Rodinám vážně nemocných dětí - Olivera, Maxíka a Adámka - se konečně blýská na lepší časy. Přestože se jim podařilo na drahou léčbu vybrat prostřednictvím sbírek peníze, až doposud stále nebylo jasné, zda děti lék dostanou. Motolská nemocnice nyní přišla se zprávou, že všem třem chlapcům lék proplatí pojišťovny. Maxík by ho dokonce měl dostat již za dva týdny.

Genový lék Zolgensma, který je první svého druhu na světě a může pomoci dětem se svalovou atrofií, konečně poputuje do Česka. Zdravotní pojišťovny se s Fakultní nemocnicí v Motole dohodly, že lék proplatí Maxíkovi, Oliverovi i Adámkovi, kteří vážnou nemocí trpí. 

Motolská nemocnice lék nejprve objednala pro Maxíka, který už podstoupil test na případné protilátky proti tzv. virovému vektoru, a to s negativním výsledkem. "Speciální objednávka odešla z nemocniční lékárny dnes odpoledne. Lék by pak měl do ČR dorazit přibližně do 14 dní," oznámila nemocnice.

V pondělí dopoledne byli ve FN Motol vyšetřeni i Oliver s Adámkem. Druhý ze zmíněných chlapců už podstoupil testy a čeká na výsledky, které budou známy nejpozději do tří dnů. Pokud budou příznivé, tak se nejpozději koncem tohoto týdne bude objednávat lék i pro něj.

Související obsah

 

Oliverova situace je trošku komplikovanější. V příštím týdnu totiž musí být ještě krátce hospitalizován, poté ale i u něj mohou proběhnout testy. A pokud budou výsledky příznivé, bude nemocnice moci objednat a podat lék i jemu. Očekává se, že to bude zhruba na přelomu května a června.

"To, jestli léčba splní očekávání, budeme schopni říct cca do 3 měsíců od podání léku," vysvětluje dětská neuroložka Jana Haberlová. Jedná se o první lék, který je schopný jednorázově vyřešit genetickou poruchu pacienta, a to dokonce možná jednou provždy. "Podání tohoto léku otevírá novou éru medicíny, která je nová jak v typu podání, tak bohužel i v ceně," říká ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík. Cena léku totiž činí necelých 54 milionů korun.

Související obsah

Právě v ceně spočívá zapeklitost příběhů všech tří chlapců. Pojišťovny totiž neregistrovaný lék nehradily a rodiny tak musely založit finanční sbírky s nadějí, že jim podaří od lidí vybrat obrovskou částku. To se nakonec povedlo, přišla však další rána - z vybraných peněz musely rodiny státu odvést daň z přidané hodnoty.

Minulý týden však premiér Andrej Babiš oznámil, že pojišťovny drahou léčbu proplatí, aniž by o tom komunikoval s rodiči dětí či samotnými pojišťovnami. Zdravotním pojišťovnám pak žádost o úhradu zaslala motolská nemocnice a ony jí vyhověly.

A co bude s penězi, které se vybraly v rámci sbírek? Ty už není možné dárcům vrátit, ani je použít na jiné účely. Většina z nich proto bude použita na následné rehabilitace a další potřebné pomůcky pro Adámka, Maxíka a Olivera, ale také na potřeby dalších lidí trpících svalovou atrofií.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz