Naše Česko

Sofince (3) nefungují správně nervy a ochabují jí svaly. Pomáhají Dobří andělé

Nadace Dobrý anděl za svou desetiletou existenci pomohla už více než devíti tisícům rodin. Jednou z nich jsou Petrovičtí ze Srnojed. U jejich nejmladší dcery Sofinky se krátce po narození projevila spinální svalová atrofie, neboli postupné ochabování svalů. Tříletá dívenka je z velké části odkázaná na pomoc ostatních členů rodiny.

Rodinu Petrovických tvoří maminka Iveta, tatínek Luboš, sedmiletá Anetka a tříletá Sofinka. I když jim do života vstoupila zákeřná nemoc, nikdo z nich to ani na minutu nevzdal.

"Sofinka má spinální svalovou atrofii I. stupně, těžší typ. Správně jí nefungují nervy, které zásobují svaly, tudíž se jí netvoří svalová hmota a nejenom ta, která způsobuje pohyb, ale i svaly, které podporují dýchání a polykání," popsala maminka Sofinky.

"Když nám lékaři potvrdili diagnózu, tak to byl šok. Nicméně nesložili jsme se a začali jsme s tím nějak pracovat a shánět to nejlepší pro Sofinku, aby jí cokoli pomohlo," řekl tatínek Luboš.

Související obsah

​Pomoc našli v americkém Bostonu, kam se v roce 2018 na více než rok přestěhovali. Sofinka tam podstoupila speciální genovou terapii. "Určitě ta léčba pomohla, protože nedokážeme ani přemýšlet nad tím, co by bylo, kdyby se k té léčbě nedostala, kdyby ji nedostala včas. To, že je tady a drží hlavičku, považujeme za zázrak, protože to všechno nemuselo být," přiznala maminka.

S péčí o Sofinku pomáhá i její starší sestřička, sedmiletá Anetka. Chod rodiny se totiž po celý den točí kolem cvičení a protahování. "Jezdíme dvakrát týdně na rehabilitace, třikrát za rok navštěvujeme intenzivní rehabilitační pobyty, které jsou soukromé, jednou za rok jezdíme do státních lázní," vyjmenovala maminka Iveta.

Financovat dlouhodobé rehabilitační pobyty rodině už několik let pomáhají Dobří andělé. "Dobrým andělům bychom rádi poděkovali za jejich podporu, protože jelikož se jedná o podporu na měsíční bázi, víme, že Sofince budeme moci pořídit zase nějakou pomůcku," řekl vděčný tatínek.

Dobrým andělem se můžete stát i vy. Stačí se pouze zaregistrovat na internetových stránkách www.dobryandel.cz.

lud, TN.cz

K tématu Naše Česko

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz