Domácí

Muž se soudil o jednu korunu, případ se dostal až k Ústavnímu soudu

Muž se soudil o jednu korunu, případ se dostal až k Ústavnímu soudu
Zdroj: Profimedia

Na české soudy se obrátil muž, podle jehož názoru mu Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) špatně vypočetla příplatek k důchodu. Spor o korunové navýšení sice vyhrál, soud mu ale nepřiznal náhradu nákladů řízení, které je nakonec mnohonásobně vyšší, než vysouzená částka. Muž proto případ hnal až k Ústavnímu soudu, který se jej ovšem zastal.

Muž byl za komunistického režimu odsouzený do vězení, za což měl při výpočtu starobního důchodu nárok na příplatek. ČSSZ příplatek vypočítala na 190 korun, muž Správu žaloval u soudu, protože správná výše měla být přesně o jednu korunu vyšší, tedy 191 korun.

Krajský soud mu dal nakonec za pravdu. ČSSZ měla důchodci také zaplatit náklady soudního řízení ve výši 1573 korun. Správa ale podala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, který sice potvrdil 191korunový příplatek, ovšem nepřiznal žádnému ze zúčastněných náhradu nákladů řízení. Muž, ačkoliv tedy spor vyhrál, by musel náklady platit ze svého.

S tím ovšem zásadně nesouhlasil. Aby se mu vrátily za právníka zaplacené peníze, musel by korunu navíc k důchodu pobírat více než 130 let. Proto se obrátil na Ústavní soud. A ten se přiklonil na jeho stranu.

Související obsah

"V případech, kdy základ sporu spočívá v minulém nedemokratickém režimu a ve sporu jde o nároky osob tímto režimem nespravedlivě postižených, je třeba mít tuto skutečnost na mysli i při rozhodování o nákladech řízení a dbát na to, aby demokratický režim nepřidával ke křivdě vytvořené nedemokratickým režimem křivdu další – třeba i necitlivým a nečekaným rozhodnutím o nákladech řízení," uvedl Ústavní soud.

Případ tak bude opět řešit soud nižší instance, který ovšem bude muset přihlédnout k rozhodnutí soudců ústavního senátu.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz