Domácí

Petříček cestoval bez ochranky. Je to nerozum, říká bezpečnostní expert

Petříček cestoval bez ochranky. Je to nerozum, říká bezpečnostní expert
Zdroj: Profimedia/TV Nova

Rozhodnutí ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), který v noci cestoval taxíkem bez ochranky, kritizuje bezpečnostní expert Andor Šándor. Lidé jsou zfanatizovaní, v této době to není rozumné, tvrdí.

Cesta taxíkem se v noci z úterý na středu málem nevyplatila sociálnědemokratickému ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi. Auto narazilo do jiného zaparkovaného vozu. Řidič na místě zemřel. Je předmětem vyšetřování, zda zkolaboval už před nárazem, nebo až po něm. Ministr je zřejmě bez zranění. "Byl jsem u tragické nehody jako pasažér. Je mi líto, že vyhasl lidský život. Chci pozůstalým vyjádřit svou upřímnou soustrast. S mou ženou zítra uspořádáme zádušní mši,“ uvedl pro Blesk Tomáš Petříček. Odkud nebo kam uprostřed noci cestoval bez ochranky a taxíkem, nekomentoval.

Havárie ovšem vyvolala otázky, zda je vhodné, aby ministr zahraničí cestoval bez ochranky a navíc soukromým taxíkem. "Pan ministr měl v době dopravní nehody, na základě vlastního požadavku, přerušenou policejní ochranu. Je to jeho právo a je to běžné. Chráněná osoba může kdykoliv policejní ochranu odmítnout či přerušit," uvedla mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová.


Ministrův postup zkritizoval bezpečnostní expert Andor Šándor. "V jiných zemích není normální, aby se významní členové vlády mohli zříct ochranky. Někteří občané jsou zfanatizovaní, nepovažuji to v této době za příliš rozumné," prohlásil.

Související obsah

Zřeknutí se ochranky je ale mezi českými politiky běžným jevem, umožňuje jim to vládní nařízení. A netýká se to jen bodyguardů, ministři často odmítají i bydlení, které s úřadem souvisí.


"Čeští politici bydlí v bytovkách, v Průhonicích, přestože k tomu úřadu jsou místa na pobývání, jako je například Kramářova vila. Politička ODS Mirka Němcová jako předsedkyně parlamentu říkala, že nechce ochranku, ale ta ochranka stejně byla nachystaná," objasnil expert.


Podle Šándora by mělo být normou, aby se politik po nástupu do funkce nesměl ochranky ani přiděleného bydliště zříct. "Mezi politiky je běžné, že ochranku nevyužívají, chtějí prý tak být blíže k lidu. Přiblížit k lidu se mají svou prací, ne zbytečnými gesty," řekl.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz