Zahraničí

Únik plynu v Indii: Deset mrtvých, lidé v bezvědomí na ulicích

Z chemičky v jižní Indii unikl jedovatý plyn. Zabil nejméně osm lidí, tisíce dalších se pak přiotrávily. Lidé přímo na ulicích upadali do bezvědomí, v nemocnicích řešili nejrůznější problémy s dýcháním.

Nejméně deset mrtvých včetně osmileté dívky, pět tisíc přiotrávených lidí. Děsivou bilanci má na svědomí únik plynu v jižní Indii. Jedovatá látka pravděpodobně unikla z chemičky ve městě Visakhaptnam. Podle lékařů si lidé v nemocnici stěžovali na pálení očí a nejrůznější potíže s dýcháním. Informoval o tom portál BBC.

K úniku plynu mělo dojít okolo třetí hodiny ráno tamního času ze závodu LG Polymers, který byl otevřený poprvé od 24. března, kdy byl jeho provoz zastaven kvůli šíření koronaviru. Podle ministra průmyslu Goutama Reddyho to podle situace vypadá, že při opětovném spuštění provozu nebyly dodrženy správné postupy a pokyny.

Související obsah

Poté, co se začal plyn šířit, obyvatele začali v panice vybíhat ze svých domovů. Na sociálních sítích kolují videa, na kterých jsou přiotrávení lidé zmatení a upadají do bezvědomí přímo na ulicích. Někteří zaměstnanci prý měli být v době incidentu uvnitř, úřady ale o nich nemají žádné informace.

Jedovaté výpary se mezitím rozšířily v okruhu asi tří kilometrů a úřady proto evakuovaly lidi z okolních oblastí. Podle okresního úředníka byly počáteční pokusy o zabezpečení místa úniku neúspěšné, místní zpravodajské agentury ale uvedly, že situace je nyní pod kontrolou.

Související obsah

Kontrolní rada proti znečišťování uvedla, že uniklým plynem je styren, který musí být ochlazován. "Snažíme se pochopit dlouhodobý dopad této chemikálie na ty, kteří ji během úniku vdechli, řekl vedoucí člen rady Rajendra Reddy. Lidem doporučují, aby si pro ochranu zakryli dýchací cesty vlhkým hadrem.

K tragickým únikům plynu docházelo v Indii i dříve. V roce 1984 chemický únik ze závodu v centrálním městě Bhopal zabil tisíce lidí, což je dodnes považováno za nejhorší průmyslovou katastrofu na světě. I po více než 35 letech tamní obyvatelé tvrdí, že se děti rodí se zdravotním postižením kvůli účinkům úniku.

kč, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz