Domácí

Z Evropské unie přišla zpráva o střetu zájmů. Tohle doporučuje Babišovi!

Z Evropské unie přišla zpráva o střetu zájmů. Tohle doporučuje Babišovi!
Zdroj: Andrej Jambrich/tvnoviny.sk

Kontrolní mise Evropského parlamentu vypracovala závěrečnou zprávu o údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kontrolní výbor v ní například premiéra vyzývá, aby se nepodílel na rozpočtových jednáních Evropské unie, dokud se záležitost nevyřeší. Pokud navíc nedojde k urychlené nápravě, může za to podle europoslance platit u Soudního dvora EU celá Česká republika.

"Zpráva kontrolní mise Evropského parlamentu s jistotou potvrdila mnohaleté obavy ohledně střetu zájmů Andreje Babiše. Jako členové mise jsme sesbírali důkazy, které svědčí o zásadních systémových chybách, které v Česku u vyplácení dotací panují," říká europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). Zprávou se podle něj nyní bude zabývat celý Europarlament.

Ve zprávě je celá řada doporučení od Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlametu, a to jak pro Babiše, tak pro jiné orgány veřejné moci České republiky. "Český premiér by se měl přestat chovat způsobem, který vyvolává pochybnosti o tom, zda svou funkci vykonává nestranně," stojí ve zprávě.

"Měl by se zříci všech rozpočtových jednání v Evropské radě, dokud nebude jeho potenciální střet zájmů plně vyřešen," doporučuje Babišovi výbor. Mělo by být rovněž zajištěno, aby společnost Agrofert prozatím nedostávala prostředky EU.

Související obsah

"V případě, že by byl potenciální střet zájmů premiéra Babiše potvrzen, musí jej vyřešit tak, že se buď vzdá svých obchodních zájmů, přestane pobírat jakékoliv veřejné dotace a prostředky rozdělované jeho vládou, včetně prostředků EU, nebo odstoupí z funkce premiéra," stojí ve zprávě.

Česká republika by měla podle Evropské unie také co nejdříve zajistit, aby malé a rodinné zemědělské podniky nebyly znevyhodněné vůči velkým holdingům v dražbách pozemků i v oblasti obhospodařování půdy.

"Pokud Česká republika situaci urychleně nenapraví a Andrej Babiš se bude stále držet svého majetku i politické moci, bude za to u Soudního dvora EU platit celé Česko," tvrdí Peksa. Předtím však musí Evropský parlament zaujmout jednotný postoj a předat záležitost Evropské komisi. Vyšetřování Babišova údajného střetu zájmů zatím není u konce, kvůli koronavirové krizi se navíc může pěkně protáhnout.

K doporučením výboru se Babiš vyjádřil nechtěl. Zopakoval pouze, že žádný střet zájmů nemá. "Nechci to dál komentovat, protože se bojím, že bych se pak musel za ten komentář omlouvat," prohlásil.

Druhá auditní zpráva z ledna prý potvrzuje střet zájmů premiéra Babiše. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz