Počasí

ČHMÚ vydal výstrahu před silným větrem a sněžením! Prudce se ochladí

Meteorologové varují před prudkým ochlazení, které do Česka dorazí v začátku příštího týdne. Spolu s ním dorazí i silný vítr a sněžení, před kterými Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu.

Ještě v neděli mohou teploty na Moravě stoupat až na letních 28 stupňů, dvacítku by měly překročit i v Čechách. Se začátkem příštího týdne ale přijde studená fronta, která způsobí prudké ochlazení.

"Ochlazování přijde zítra odpoledne, k termínu 19 hodin, v Praze už bude jen kolem 7 °C, na jižní Moravě přes 20 °C," informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na twitteru. Fronta bude postupovat od severozápadu, proto na východ republiky dorazí až v noci na úterý.

V souvislosti s ochlazením vydal ČHMÚ výstrahu před silným větrem. Platí pro část Středočeského, Ústeckého a Libereckého kraje a dále pro celý Jihočeský, Královéhradecký, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský, Moravskoslezský a Vysočinu.

Zdroj: ČHMÚ

Foukat by podle meteorologů mělo od pondělních 14 hodin až do pozdního večera (23 hodin). Vítr by mohl v nárazech přesáhnout 70 km/h. Odborníci proto doporučují zajistit okna a dveře a upevnit volně ležící předměty. Lidé by měli počítat s komplikacemi v dopravě a dbát venku zvýšené opatrnosti.

V Čechách se ale na některých místech už v pondělí, tedy během jediného dne, ochladí až o 15 stupňů. Třeba ve zmíněné Praze mají teploty stoupat na 18 až 20 stupňů, po úderu studené fronty k večeru klesnou až na šest.

Související obsah

Už v pondělí může ve vyšších a horských polohách místy napadnout pět až 15 centimetrů převážně mokrého sněhu. V místech nad 500 metrů se pak objeví déšť se sněhem. V noci na úterý se může sněhová pokrývka tvořit i v nižších polohách.

I před sněžením ČHMÚ varuje. Výstraha platí od pondělní 23. hodiny do úterní šesté ráno pro část Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje. Sníh může v horách komplikovat dopravu a poškodit stromy, které pak mohou spadnout.

Zdroj: ČHMÚ

Sněhové přeháňky předpovídají meteorologové i na středu, spíše ale na horách. Noční teploty ještě klesnou pod bod mrazu, už se ale pomalu začne oteplovat. O následujícím víkendu by pak teploty mohly znovu vystoupat na 20 stupňů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz