Zahraničí

Nová pohroma z Asie: Vražedné sršně napadají americké včely

Ve Spojených státech amerických vůbec poprvé zaznamenali výskyt sršní mandarínských. Tento druh pochází z Asie a pokud by se rozšířil, představoval by obrovskou hrozbu pro včely. Právě ty totiž pro ně představují potravu.

"Vědci teď sršně loví a doufají, že se jim podaří vymýtit tento druh dříve, než vyhladí americké včely,“ píše britská BBC.


Hmyz je velký přibližně jako krabička od zápalek. Přestože se v Asii většinou lidem vyhýbají, jejich bodnutí může být pro člověka smrtelné. Podle deníku The New York Times způsobí bodnutí sršně až 50 úmrtí za rok.

"Musíme je zničit, dokud máme ještě šanci,“ informoval Todd Murray z Washingtonské státní univerzity.

Související obsah


Podle BBC se pravděpodobně sršně objevily v Severní Americe již v srpnu loňského roku. V prosinci potvrdili jejich výskyt vědci také ve státě Washington.


Jak se tento invazivní druh dostal do Severní Ameriky, zatím není jasné. Jednou z variant je, že přijel v mezinárodním nákladu. Pro včelstva však představuje obrovskou hrozbu. Včelí úly totiž dokáže zničit během pár hodin.


"Napadají včelí úly, zabíjejí dospělé včely a požírají larvy a kukly," citovala mluvčího Washingtonské univerzity Setha Truscotta CNN.


Již mezi lety 1947 až 2017 se počet včelstev v Americe snížil ze šesti milionů na 2,5 milionu a populace včel se tak dostala na seznam ohrožených tvorů. Nyní je navíc ohrožují také "vražedné sršně,“ jak se hmyzu přezdívá.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz