Domácí

Česko zasáhl vichr: Spadlé stromy, zničené střechy a zatopené sklepy

Hasiči napříč Českem se od pondělí nezastavili. Silné bouřky s sebou přinesly mohutný vítr a citelné ochlazení. Po celé republice padaly stromy a vichr strhával střechy domů. Hned několik výjezdů si vyžádalo odčerpávání vody ze zatopených sklepů.

"Od včerejších 18 hodin jsme zasahovali v souvislosti se silným větrem asi u 130 událostí. Situace se kolem 23. hodiny uklidnila a přes noc jsme neměli hlášenou žádnou novou událost. Dá se očekávat, že nové případy nám budou hlásit lidé až dnes. Nejvíce událostí měli hasiči na Trutnovsku – zasahovali asi v 70 případech, přes 30 událostí bylo v okrese Náchod," popsala mluvčí hasičů královéhradeckého kraje Martina Götzová.

"Ve většině případů jsme odstraňovali stromy z komunikací. Na několika místech jsme museli zajistit poškozené části střech, například v Trutnově, Dvoře Králové nad Labem nebo Svobodě nad Úpou. V několika případech došlo také k pádu stromů na železniční tratě nebo bylo poškozeno elektrické vedení. Všechny události se naštěstí obešly bez zranění," dodala Götzová.

Související obsah

Obdobně náročný večer měli také středočeští hasiči. Nejvíce bouře a silný vítr zasáhly Mladoboleslavsko, kde hasičské jednotky vyjížděly celkem k 21 událostem. Na Mělnicku hasiči zaznamenali devět výjezdů a na Praze-východ šest.

"Za dobu vydané výstrahy evidujeme celkem 80 událostí. Nejvíce jsme vyjížděli k technickým zásahům – popadné stromy na pozemní komunikace, čerpání vody a nebezpečně nalomené stromy. V tomto časovém úseku jsme také zaznamenali zvýšený počet dopravních nehod," popsali hasiči ze středočeského kraje na svém twitteru.

K zejména zlámaným větvím a stromům popadaným na silnici vyjížděli i hasiči z Ústeckého kraje. V Pardubickém kraji hasiči rovněž odstraňovali ze silnic zlámané stromy. V Libereckém kraji vichr dokonce strhl stan u nemocnice s poliklinikou v České Lípě, který slouží jako odběrové místo pro testování na Covid-19.

Související obsah

"Jedná se zejména o popadané stromy na komunikaci nebo čerpání vody z domů. V jednom případě jde o poškozenou střechu, kde vítr utrhl plechy," popisují hasiči. V Polici nad Metují na Náchodsku odstraňovali stromy dokonce z kolejiště. Podle informací hasičů s evakuací zhruba deseti lidí z vlaku na nádraží pomáhala dobrovolná jednotka.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz