Domácí

Nákupy z Číny se prodraží. Vláda zdanila balíčky ze zemí mimo EU

Malé zásilky z Číny nejspíš od příštího roku podraží. Vláda totiž schválila novelu zákona, která ruší jejich osvobození od daně. Opatření zavádějí všechny státy Evropské unie.

Do Česka každoročně putuje až 28 milionů malých zásilek pocházejících z Asie. Často se jedná o kryty na mobilní telefony, sluchátka nebo kabely. Jejich nákup doposud vyšel levněji, protože se za ně nemusela platit daň. To se ale teď změní.

"Pokud přichází zásilky ze třetích zemí, doposud byly osvobozeny do 22 eur od DPH, ale ta výhoda se ruší na celém poli Evropské unie," řekla ministryně financí Alena Schillerová.

Související obsah

Malé balíčky tak nejspíš zdraží a nechat si je posílat z Číny už nebude tak výhodné. Podle ekonomů bychom za zásilku v hodnotě 200 korun mohli nově zaplatit až dvojnásobek.

"To DPH se promítne do ceny, ale pochopte, že ostatní státy EU tu výjimku neměly, takže tím se ten trh narovnává," prohlásila Schillerová.

Související obsah

Novelu zákona musela vláda implementovat do české legislativy, protože jde o nařízení Evropské unie. To začne platit od ledna příštího roku. Kurýrní služby ale upozorňují, že novela zákona může zvýšit administrativu. Řada e-shopů proto staví mezisklady přímo v Evropě, aby zboží mohli dodávat přímo z nich.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz