Domácí

Registr dárců kostní dřeně po krizi opět běží, zapsat se může téměř kdokoliv

Registr dárců kostní dřeně po krizi opět běží, zapsat se může téměř kdokoliv
Zdroj: Getty Images

Krize, kterou vyvolalo šíření koronaviru, snížila šanci na záchranu života těm, kteří nutně potřebují transplantaci kostní dřeně. Příjem nových dárců do registrů musel být totiž přerušen. Nyní ale mohou lidé opět přispěchat na pomoc těžce nemocným dětem a dospělým a do registru se zapsat.

Loni se během března a dubna do Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD) přidalo 1443 lidí, letos ale kvůli opatřením musel být nábor přerušen. Vážně nemocní lidé tak mohli jen čekat.

"Konečně ale začínáme! Těšíme se na nové dárce ochotné darovat kousíček sebe pro záchranu těžce nemocných dětí i dospělých," informovala mluvčí ČNRDD Klára Conková.

Vstoupit do registru mohou zájemci v některém z dárcovských center či některém z náběrových center. Na červen se navíc chystají také nábory přímo v terénu.

Související obsah

Do registru mohou obecně vstoupit lidé v dobrém zdravotním stavu, kteří netrpěli v minulosti žádným závažným onemocněním a neužívají žádné léky. Musí vážit nad 50 kilogramů a mělo by jim být mezi 18 a 35.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz