Koronavirus

Česko se vrací k normálnímu životu, mezi regiony jsou ale rozdíly! MAPA

Lidé v Česku se začínají vracet k normálnímu životu. Ukazují to průzkumy, které využívají data z připojování se na internet nebo pohybu mobilních telefonů či využití MHD. K životu jako před pandemií se nejrychleji vracejí obyvatelé Havířova a Frýdku-Místku, nejpomaleji Pražané.

Práce z domova, parkování nebo využívání MHD. Data ukazují značné rozdíly v rychlosti, s jakou se jednotlivá města vracejí k normálnímu životu. Nejvíce lidé stále zůstávají doma v Praze, Pardubicích a Kolíně. Naopak ve Frýdku-Místku a v Havířově už se pohybují skoro jako za běžného stavu.

Podle analytiků je to pravděpodobně dáno rozdílným počtem lidí, kteří se věnují profesím, jež z domova vykonávat nelze. "Některé ekonomické aktivity vyžadují pohyb, protože se jedná třeba o průmyslovou výrobu, zatímco pokud jsou ty aktivity například v oblasti digitální ekonomiky, tak se dají vykonávat i z domova a pak se to projeví," má jasno výzkumník Miroslav Vozňák z ostravské Vysoké školy báňské.

Z krajů se nejrychleji vrací k běžnému stavu Plzeňský, Středočeský a Moravskoslezský naopak pomalejší návrat signalizují data pro Olomoucký, Karlovarský, Liberecký kraj a Prahu, kde se pohyb obyvatelstva udržuje hluboko pod normálem.

Mapa ukazuje, jak se regiony vracejí zpět k normálu (tmavší barva znamená vyšší rychlost návratu):

Zdroj: TV Nova

Obyvatelé Prahy a Středočeského kraje, kteří do metropole dojíždějí, mají větší možnost pracovat z domova a nevycházet. Vyplývá to z analýzy využití MHD i odstavných parkovišť.

V Praze počet aktivovaných jízdenek začal prudce klesat již před zavedením nouzového stavu. Nouzový stav ovlivnil i zaplněnost záchytných parkovišť, kdy je normálně zaplněno 80 procent míst, nyní je to desetina jejich kapacity.

Související obsah

Někteří zaměstnavatelé i zaměstnanci práci z domova přišli na chuť. "V době pandemie řada zaměstnanců musela pracovat z domova, proto jsme to začali využívat. Nyní, když více než měsíc vyrábíme, tak byť to není standard, tak home office zaměstnanec využít může. Například když se musí starat o děti," říká mluvčí Hyundai Pavel Barvík.

"V pandemii jsme se ujistili, že i v situaci, kdy celá spořitelna pracuje z domova, tak naše vnitřní síť to bez problémů utáhne a předpokládám, že využívání home officu budeme do budoucna posilovat," přitakává mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Lidé v Praze se už podle průzkumu viru neobávají. Podívejte se na reportáž TV NOVA:

pez, Barbara Hanousek, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz