Domácí

Nad Šumavou se objevila žlutá mračna. Experti vysvětlili, co to je

Nad Šumavou se objevila žlutá mračna. Experti vysvětlili, co to je
Zdroj: ČHMÚ

Na výrazná žlutá mračna nad Šumavou upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Jedná se ale o pyl ze smrků, který není alergologicky závažný.

“Smrky kvetou. Pylová oblaka se vznášejí nad Šumavou. Máme na stanici žlutou střechu,“ hlásili meteorologové ze stanice Churáňova. O víkendu se nad šumavskými lesy vznášela jasně žlutá pylová oblaka.


Dobrou zprávou pro alergiky ale je, že se jedná o pyl z jehličnanů, na které nejsou silné alergické reakce.

Související obsah


Podle portálu pyly.cz, projektu Medicínského centra Praha, který se zaměřuje na pylové zpravodajství a informace pro alergiky, v tomto týdnu již začíná sezóna pylu travin. “V ovzduší převažuje pyl smrku, borovice, buku, javoru, habru, dubu, platanu, kaštanu a ořešáku. Začala sezóna pylu travin, setkáte se s pylem jitrocele a šťovíku,“ uvedl portál ve svém pylovém zpravodajství.


“Probuzení vegetace a začátek pylové sezony začal v roce 2020 dříve než v roce 2019 a o pár dní později než v roce 2018,“ srovnal ČHMÚ. Podívejte se na tabulku probouzení vegetace a začátek pylové sezóny:

Zdroj: ČHMÚ

Roušky jsou velkým problémem pro alergiky, lidé na ně koukají podezíravě. Podívejte se na reportáž televize Nova:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Píše se na Deník.cz