Zahraničí

Zahraniční studium při koronakrizi: Posunuté termíny i rušení zkoušek!

Zahraniční studium při koronakrizi: Posunuté termíny i rušení zkoušek!
Zdroj: Getty Images

Čeští studenti rádi využívají možnost studia v zahraničí. Studijní plány jim však narušila pandemie koronaviru. Některé střední školy a univerzity plánují normální zahájení výuky, jinde se ale projeví změny ve zkouškách či termínech zahájení semestrů.

“Školy, se kterými například ve Velké Británii spolupracujeme, zatím počítají s tím, že od září bude výuka probíhat normálně i pro zahraniční studenty. Vše samozřejmě závisí na tom, jak se celá situace zejména v létě vyvine,” okomentoval Lukáš Heřmánek ze společnosti Education.cz, která se věnuje právě zprostředkování studia v zahraničí.


Na britských školách se kvůli šíření koronaviru poměrně rychle přešlo na online výuku.“Liší se to samozřejmě škola od školy, ale například naše univerzita ve Skotsku byla na situaci perfektně připravená,“ popsal situaci na univerzitě ve Skotsku student Filip Skřiček.

Související obsah


Kvůli koronaviru mu jeho univerzita zrušila všechny zkoušky. “Nikdo z prváků a druháků je letos nemusí skládat. Dalším ročníkům je univerzita přizpůsobila současnému krizovému stavu. Dostanou například zadání pro esej a časový rozsah pro její zpracování, je to třeba 24 hodin na zpracování konkrétního tématu. Záleží ale na předmětu, někde mohou být i jiné typy zkoušek s kratším časovým úsekem na jejich splnění,” vysvětlil Skřiček.


Podobná situace je i ve Spojených státech, kde mnoho vysokých škol odkládá termíny, do kdy jsou studenti povinni přijmout nabídku školy a oficiálně se přihlásit, uvedla Education.cz. To je teď možné až do 1. června, v některých případech i později.

Související obsah


Podmínky se ale liší podle jednotlivých univerzit. Některé počítají také s variantou, že výuka letos na podzim začne v online režimu, případně může být zahájení podzimního semestru odloženo na jaro příštího roku.


Letní termíny pro skládání SAT testů jsou stále k dispozici, je ale třeba počítat s tím, že mohu být zrušené. Pro některé školy také nebudou SAT povinné. Je také možné, že studenti budou tyto testy skládat online.

Související obsah


V ve Spojených státech je možné vystudovat střední školu online, kdy studenti získají High school diploma. Podobně jako ve Velké Británii si mohou vybrat i předměty na vyšší úrovni, tedy AP (Advanced placement).


Pro mnohé studenty to může být ještě dostupnější varianta, jak získat zahraniční vzdělání. Možnosti virtuálního studia se otevírají také pro budoucí bakaláře. Online výuka je možností pro ty, kdo mají obavy z cest do zahraničí, ale také umožní studentů nepřerušovat denní studium nebo jiné povinnosti.
 

Přes 9500 záškoláků, žáci se neúčastní online výuky. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz