Domácí

Do ciziny voláme levněji! Více než tuto cenu si nesmí operátor účtovat

Do ciziny voláme levněji! Více než tuto cenu si nesmí operátor účtovat
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com

Od poloviny května voláme do zahraničí levněji. Změna cenových stropů se týká zemí EU, Lichtenštejnska, Norska a Islandu. Ke snížení cen došlo díky posílení české koruny v prvním čtvrtletí.

Už téměř dva roky v celé Evropské unii voláme, esemeskujeme či užíváme mobilní data za stejné ceny jako doma. Omezení cen ale platí i obráceně. Každoročně se přepočítávají ceny za volání a odesílání SMS do zemí, které jsou členy Evropského hospodářského prostoru.

Operátoři nesmějí za minutu volání z Česka do zemí EU, Lichtenštejnska, Norska a na Island účtovat více než 4,815 koruny bez DPH (0,19 eura). Pro odeslání jedné SMS platí strop 1,521 korun bez DPH (0,06 eura).

K mírnému snížení maximálních cen mezinárodního volání a SMS do těchto států došlo od 15. května. "Odráží posílení české koruny oproti euru v prvním čtvrtletí roku 2020 oproti stejnému období loňského roku o 1,29 %," vysvětlil Český telekomunikační úřad.

Související obsah

Nařízení Evropské komise, které zastropuje ceny za volání a SMS, platí už více než rok a navazuje na zrušení poplatků za roaming v EU. V Česku do té doby zákazníci platit v průměru trojnásobek domácí ceny. Limity platí ale pouze pro soukromé osoby, nevztahují se na podnikatele a firmy.

Maximální ceny se propočítávají z cenových stropů stanovených v eurech podle průměrné hodnoty referenčních směnných kurzů zveřejněných ve dnech 15. ledna, 15. února a 15. března daného roku Evropskou centrální bankou v Úředním věstníků EU.

Podívejte se na reportáž TV Nova o konci roamingu v EU:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz