Domácí

Ovoce rapidně podraží! Domácí úrodu dle pěstitelů kompletně zničily mrazy

Pěstitelé meruněk potvrzují ty nejčernější předpoklady – jarní mrazíky úrodu tohoto ovoce takřka kompletně zničily. Meruňky nebude ani odkud dovézt, mrazy úřadovaly i u největších pěstitelů, tedy v Itálii a Španělsku. Na pultech ale závratně roste i cena jablek.

To, že bude letos meruněk nejspíš málo, ukázala už první vlna mrazů. Ta mnohé pěstitelé postihla začátkem dubna. "Tady byly čtrnáctidenní noční mrazíky, tak proti tomu nebyla vlastně obrana," svěřil se TV NOVA pěstitel meruněk Miroslav.

Mrazy se ale vrátily znovu o měsíc později. To úřadovaly i ve státech na jih od nás. Meruněk se tak podle odhadů v Evropě urodí nejméně za posledních patnáct let!

"Ty mrazíky z 95 % zlikvidovaly veškerou úrodu, na těch stromech není prakticky nic," posteskl si pan Pavel, rovněž pěstitel meruněk.

Související obsah

"Sklidíme jen 20 až 30 % běžné sklizně a ztráta jen u ovocnářů, pěstitelů meruněk se bude pohybovat kolem 50 milionů korun," vyčíslil předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Zahrádkáři se shodují na tom, že ovocné stromy nejprve nakvetly, ale s příchodem mrazíků květy zhnědly a opadaly. Téměř všechna budoucí úroda tak pomrzla. Přitom meruňky patří mezi nejoblíbenější ovoce. Podle mínění lidí jsou nejlepší ve formě marmelády, v koláčích nebo jako destilát.

Související obsah

Jak dokáže zamávat s cenami neúroda, je vidět v obchodech na jablkách. Loni jim počasí nepřálo, ceny se tak vyšroubovaly do závratných výšek. "Je to hodně. Co naděláme. Chutná nám to, tak je jíme dál. Je to dílo. Mně připadá, že dovážíme jablka ze zahraničí, jako bychom tady vlastní neměli," shodují se nakupující.

Průměrná cena kilogramu jablek se tak už na dostřel přiblížila rekordnímu předloňskému roku. A nejspíš ho brzy překoná.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz