Domácí

Čeští obchodníci diskriminují čím dál víc! Nepoctivých prodejců jsou stovky

Čeští obchodníci diskriminují čím dál víc! Nepoctivých prodejců jsou stovky
Zdroj: Getty Images

Na rozrůstající se diskriminaci spotřebitelů upozornila Česká obchodní inspekce (ČOI). Za minulý rok poskočil počet takových případů téměř na dvojnásobek.

Za loňský rok mají za sebou inspektoři ČOI celkem 540 kontrol, z toho ve 22 případech zjistili podezření na diskriminaci. Většinou se jednalo o diskriminaci v restauracích, kdy byli česky hovořící zákazníci ve výhodě oproti cizincům.


"Česká obchodní inspekce zaznamenala oproti roku 2018 nárůst počtu případů tohoto nežádoucího jednání. V roce 2018 se jednalo o 13 případů a v roce 2019 to bylo již 22 případů. Vzhledem k této skutečnosti bude problematice diskriminace spotřebitele věnována ze strany České obchodní inspekce zvýšená pozornost i v roce 2020,“ řekl k výsledkům kontrol ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Kontroly ČOI v krajích

Zdroj: ČOI


Inspektoři ovšem kontrolovali i další případná pochybení. A ty objevily ve 233 případech, ve 110 se jednalo o nedostatky v dodržování zásad poctivosti prodeje a v 82 obchodníci neseznamovali zákazníky s cenami nabízených výrobků nebo poskytovaných služeb v souladu s cenovými předpisy. Jiné prohřešky se již objevily jen v minimu případů.

Související obsah

Celkem našli inspektoři nějaký prohřešek u 43,2 procenta kontrolovaných. Nejhorší situace byla v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, kde se podíl dostal až na 53,2 procenta, naopak nejvíce poctivých podnikatelů bylo Královéhradeckém a Pardubickém kraji, kde se nedostatky objevily jen ve 14,8 procentech kontrol.

Děti si alkohol koupí bez problémů, politici hledají řešení. Podívejte se na reportáž televize Nova:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D10 zablokovala hromadná nehoda, jedna žena skončila v nemocnici

Dálnice D10 byla na 58. kilometru ve směru na Turnov uzavřena. Policisté na místě vyšetřovali řetězovou dopravní nehodu šesti aut, která začala srážkou se zvěří. "Při nehodě byla zraněna jedna žena. Dálnice bude minimálně na 2 hodiny uzavřena," informovala policie na twitteru ve 21 hodin. Po 23. hodině se podařilo havarovaná vozidla částečně odklidit a komunikace byla opět průjezdná.

Píše se na Deník.cz