Zahraničí

Velký okamžik se blíží, astronauti poprvé otestují novou vesmírnou loď

Zejména pro Američany by již brzy mohla začít nová éra v prozkoumávání vesmíru. Po dlouhých letech totiž z USA odstartuje raketa s lidskou posádkou, Crew Dragon by měl následně zakotvit u Mezinárodní vesmírné stanice. Astronauti nyní prošli testy skafandrů.

Vesmírnou loď Crew Dragon by měla v rámci mise Demo-2 na oběžnou dráhu vynést raketa Falcon 9 ve středu 27. května ve 16:33 EDT (22:33 CEST), jedná se o první pilotovaný test této lodi.

Crew Dragon poprvé otestují astronauti NASA Robert Behnken, který bude jako velitel operací dohlížet na setkání s ISS, připojování a odpojení od stanice, a Douglas Hurley, jenž bude jako velitel plavidla dohlížet na start, přistání a návrat.

Cílem mise je prověřit všechny systémy lodi, aby mohly začít pravidelné lety k vesmírné stanici. Přibližně 24 hodin po startu dojde podle plánu k samotnému přistání u ISS. Crew Dragon je navržen tak, aby u stanice přistával sám, astronauti ale budou vše kontrolovat.

Související obsah

Následně budou přímo na stanici prováděny další testy. Crew Dragon by měl na orbitě vydržet kolem 110 dní, přesné datum bude určeno až podle dalších okolností. Následně se loď s dvěma astronauty vrátí zpět na Zemi.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz