Věda

Vyzkoušejte si, jak se přistává u vesmírné stanice ISS! SIMULÁTOR

Vyzkoušejte si, jak se přistává u vesmírné stanice ISS! SIMULÁTOR
Zdroj: Profimedia

Nadšenci do kosmonautiky mohli doposud se zatajeným dechem pouze sledovat přistávání kosmických lodí u Mezinárodní vesmírné stanice. Nyní si ale díky simulátoru, který zveřejnila společnost SpaceX, mohou vyzkoušet, jaké to je z pohledu pilota.

Díky simulátoru si může každý z pohodlí domova vyzkoušet, jak obtížné je dockování u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Jedná se o manuální ovládání lodi Dragon 2, celý proces vyžaduje velkou trpělivost a přesnost.

Ovládání je velmi jednoduché. Po spuštění aplikace se objeví pohled na model ISS, kamera ale není přímo vycentrovaná na vesmírnou stanici. Úkolem je tedy správně Dragon 2 natočit a pomalu přiblížit ke stanici.

Cílem je dostat modul k zelenému čtverci. Zelená čísla označují, jakou je třeba udělat korekci. Loď úspěšně přistane, když jsou čísla menší než 0,2.

Související obsah

Na levé straně je ovládání pozice lodi, jednotlivé šipky umožňují měnit polohu lodi, plus a minus mění rychlost lodi. K ovládání není nutně třeba myš, využít se dají také klávesy W, S, A, D a pro zrychlení a zpomalení Q a E.

Na druhé straně se nachází ovládaní náklonu vesmírného modulu, s celým modulem lze také rotovat. I tomto případě lze využít kláves, pro ovládání lze využít šipky nebo numerickou klávesnici, pro natáčení slouží čísla 8, 5, 4 a 6, pro rotaci se pak používá 7 a 9.

Na jednotlivých ovladačích lze měnit citlivost. Jakmile se modul dostane do blízkosti stanice, doporučuje SpaceX využívat pouze citlivější nastavení.

Související obsah

Je třeba si uvědomit, že se loď vůči ISS pohybuje určitou rychlostí. Jednotlivé hodnoty, jako je rychlost přibližování nebo rychlost rotace, jsou označeny modrou barvou. Jakmile se modul dostane do vzdálenosti pěti metrů od stanice, neměl by se pohybovat větší rychlostí než 0,2 metrů za sekundu, jinak hrozí srážka vesmírné lodi se stanicí.


Vesmírný simulátor společnosti SpaceX najdete ZDE.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz