Domácí

Stát chce ČEZu výhodně půjčit, na oplátku má levně kupovat elektřinu

Stálý výbor pro výstavbu jaderných zdrojů po svém zasedání uspořádal tiskovou konferenci, na níž zástupci vlády i ČEZu přiblížili podobu nového bloku v Dukovanech. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že cílem státu je zajistit pro lidi i firmy co nejlevnější proud.

"Dobrou zprávou je, že jadernou energetiku podporují všechny parlamentní strany. Naším cílem je levná elektřina pro všechny a nezávislá energetika. Proto chce stát poskytnout ČEZu výhodnou půjčku a na oplátku pak bude elektřinu vykupovat za nízkou cenu," vysvětlil na tiskové konferenci Babiš.

Rámcové smlouvy by měly být připravené přibližně za měsíc. Ještě před tím, než je projedná vláda, tak do nich budou moci nahlédnout i zástupci dalších politických stran.

Výběrové řízení na dodavatele nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech chce stát vypsat ještě letos, o vítězi by mělo být jasno do konce roku 2022. Zájem má aktuálně pět firem mimo jiné z Francie, Ruska či Jižní Koreje. Premiér zdůraznil, že o dalších důležitých krocích už bude rozhodovat až příští vláda.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) doplnil, že nejpravděpodobnější je takzvaný model na klíč, kdy má stát možnost dodavateli mluvit do výběru subdodavatelů. To má zajistit, že se na výstavbě budou podílet i české firmy.

Související obsah

Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl uvedl, že v Evropě bude v budoucnu nedostatek elektřiny. "Bez jádra hrozí rozpad přenosové soustavy, není jiný zdroj, který bychom mohli využít, ty obnovitelné jsou nespolehlivé," tvrdí. 

Stálý výbor pro výstavbu jaderných zdrojů se zabývá například analýzami rozvoje energetické sítě v Česku, podmínkami lokalit jaderných elektráren či harmonogramem výstavby nových jaderných bloků.

Na celý záznam tiskové konference se můžete podívat zde:

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz